Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-8 A Weapon Light and Laser, Low Switch Mounted on TLR-8A, CR123A, Red Beam, 500 Lumens, Black, 69412
The Streamlight TLR-8 A Weapon Light and Laser, Low Switch Mounted on TLR-8A, CR123A, Red Beam, 500 Lumens, Black, 69412 Light Output: 500 lumens, Bulb Type: LED, Battery Type: CR123A, Beam Color: Red, Color: Black, Beam Distance: 140 m, Length: 2.58 in, Weight: 2.64 oz, Battery Life: 1.5 Hours, Weather Resistance: Water Resistant, Finish: Anodized, Battery Quantity: 1, Additional Features: Low Switch Mounted on TLR-8A, Condition: New, Fabric/Material: Aluminum, Mount Type: Rail. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts Up to 45% Off! Please also check out more options for Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser.
Purchase your new Streamlight TLR-8 A Weapon Light and Laser, Low Switch Mounted on TLR-8A, CR123A, Red Beam, 500 Lumens, Black, 69412 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Streamlight 69412: TLR-8 A Weapon Light and Laser, Low Switch Mounted on TLR-8A, CR123A, Red Beam, 500 Lumens, Black
Features of Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser
- 3 modes: LED only, LED/laser combo, Laser only
- 500 lumens; 140m beam; runs 1.5 hours (light only or light/laser combo)
- Ambidextrous on/off rear switch in two configurations, low or high, to match your shooting style
- Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of muzzle
- Securely fits a broad range of full-sized and compact guns
- Multi-fuel: Uses one rechargeable SL-B9 battery pack or one CR123A lithium battery (included)
- Safe off feature on bezel prevents accidental activation; saves batteries
Package Contents:
- Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser
- (1) CR123A lithium battery
- High and low switches
- Multi-tool
- Key kit
Specifications for Streamlight TLR-8 A Weapon Light and Laser, Low Switch Mounted on TLR-8A, CR123A, Red Beam, 500 Lumens, Black, 69412
| Light Output | 500 lumens |
| Bulb Type | LED |
| Battery Type | CR123A |
| Beam Color | Red |
| Color | Black |
| Beam Distance | 140 m |
| Length | 2.58 in |
| Weight | 2.64 oz |
| Battery Life | 1.5 Hours |
| Weather Resistance | Water Resistant |
| Finish | Anodized |
| Battery Quantity | 1 |
| Additional Features | Low Switch Mounted on TLR-8A |
| Condition | New |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Mount Type | Rail |
