Tap Tap to Zoom
Product Info for NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32x50mm, First Focal Plane, .250 MOA, MOAR Reticle, Black, Full-Size, C624
The NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32x50mm, First Focal Plane, .250 MOA, MOAR Reticle, Black, Full-Size, C624 Objective Lens Diameter: 50 mm, Magnification: 4 - 32 x, Reticle: MOAR, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: First Focal Plane (FFP), Exit Pupil: 1.6 - 7.3 mm, Illumination Color: Red, Finish: Black, Field of View, Linear: 26.1 ft at 100 yds, Eye Relief: 87.6 mm, Color: Black, Weight: 28.6 oz, Adjustment Click Value: 0.25 MOA, Length: 13.4 in, Adjustment Type: MOA, Parallax: 11 yds to infinity, Illumination Type: Digillum, Fabric/Material: Aluminum, Adjustment Range: 90 MOA, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 70 - 90 MOA. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts ! Please also check out more options for NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32X50mm, 30mm Tube, First Focal Plane.
Purchase your new NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32x50mm, First Focal Plane, .250 MOA, MOAR Reticle, Black, Full-Size, C624 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Because there has never been a Rifle Scope like this. At 32x, you can zero in on the smallest targets at the most extreme distances. At 4x, you are perfectly comfortable with up-close or rapidly moving targets. That vast magnification range - with superb clarity and resolution at every step - means that one Rifle Scope will give you a world of versatility and confidence in any situation in which you might find yourself. ZeroStop and DigIllum reticle illumination are standard, as is side parallax adjustment. Plus, the remarkable power of the NX8 4-32x50 F1 is packaged in a mere 13.4 inches in length and under 29 ounces in weight. We guarantee you've never owned a scope like this. That will most likely change very soon.
Features of NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32X50mm, 30mm Tube, First Focal Plane:
- Zerostop
- Digillum
- PTL
Package Contents:
- NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32X50mm, 30mm Tube, First Focal Plane
Specifications for NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32x50mm, First Focal Plane, .250 MOA, MOAR Reticle, Black, Full-Size, C624
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Magnification | 4 - 32 x |
| Reticle | MOAR |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil | 1.6 - 7.3 mm |
| Illumination Color | Red |
| Finish | Black |
| Field of View, Linear | 26.1 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 87.6 mm |
| Color | Black |
| Weight | 28.6 oz |
| Adjustment Click Value | 0.25 MOA |
| Length | 13.4 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | 11 yds to infinity |
| Illumination Type | Digillum |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Adjustment Range | 90 MOA |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 70 - 90 MOA |
Buy Together & Save Even More!
-
NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32x50mm, First Focal Plane, .250 MOA, MOAR Reticle, Black, Full-Size, C624 -
Save 64% on OpticsPlanet Exclusive Est. 2000 Limited Edition T-Shirt - Men's, Military Green, Large, NL6010-OP25-MG-L