Tap Tap to Zoom
The NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32x50mm, First Focal Plane, .1 Mil-Radian, Mil-C Reticle, Black, Full-Size, C625 Objective Lens Diameter: 50 mm, Magnification: 4 - 32 x, Reticle: Mil-C, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: First Focal Plane (FFP), Exit Pupil: 1.6 - 7.3 mm, Illumination Color: Red, Finish: Black, Field of View, Linear: 26.1 ft at 100 yds, Eye Relief: 87.6 mm, Color: Black, Weight: 28.6 oz, Adjustment Click Value: 0.1 Mil Rad, Length: 13.4 in, Adjustment Type: Mil Rad, Parallax: 11 yds to infinity, Illumination Type: Digillum, Fabric/Material: Aluminum, Adjustment Range: 26 Mil Rad, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 70 - 90 MOA. is here at OpticsPlanet with fantastic deals ! Please also check out more options for NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32X50mm, 30mm Tube, First Focal Plane.
Purchase your new NightForce NX8 Rifle Scope, 4-32x50mm, First Focal Plane, .1 Mil-Radian, Mil-C Reticle, Black, Full-Size, C625 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Because there has never been a Rifle Scope like this. At 32x, you can zero in on the smallest targets at the most extreme distances. At 4x, you are perfectly comfortable with up-close or rapidly moving targets. That vast magnification range - with superb clarity and resolution at every step - means that one Rifle Scope will give you a world of versatility and confidence in any situation in which you might find yourself. ZeroStop and DigIllum reticle illumination are standard, as is side parallax adjustment. Plus, the remarkable power of the NX8 4-32x50 F1 is packaged in a mere 13.4 inches in length and under 29 ounces in weight. We guarantee you've never owned a scope like this. That will most likely change very soon.
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Magnification | 4 - 32 x |
| Reticle | Mil-C |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil | 1.6 - 7.3 mm |
| Illumination Color | Red |
| Finish | Black |
| Field of View, Linear | 26.1 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 87.6 mm |
| Color | Black |
| Weight | 28.6 oz |
| Adjustment Click Value | 0.1 Mil Rad |
| Length | 13.4 in |
| Adjustment Type | Mil Rad |
| Parallax | 11 yds to infinity |
| Illumination Type | Digillum |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Adjustment Range | 26 Mil Rad |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 70 - 90 MOA |