Tap Tap to Zoom
Save on EOTECH Optics
Product Info for EOTech G-Series 5x Magnifier w/No Mount, Black, G45.NM
The EOTech G-Series 5x Magnifier w/No Mount, Black, G45.NM Magnification: 5 x, Objective Lens Diameter: 25 mm, Tube Diameter: 34 mm, Eye Relief: 2.6 in, Length: 3.9 in, Weight: 12.8 oz, Field of View, Angle: 4.4 degrees, Weather Resistance: Fog Resistant, Fabric/Material: Aluminum, Included Accessories: No Mount, Width: 2.3 in, Height: 3.3 in, Color: Black, Operating Temperature: -40 - 140 Fahrenheit, Exit Pupil: 4 mm, Condition: New, Water Resistance Level: Water Resistant, Package Type: Box, Water Resistant Mark: 10 m. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices Up to 14% Off! Please also check out more options for EOTech G45 STS Mini 5x Red Dot Sight Magnifier.
Purchase your new EOTech G-Series 5x Magnifier w/No Mount, Black, G45.NM from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The G45.STS mini 5X Magnifier has the similar weight and dimensional properties as the existing G33 Magnifier, but with an additional 2X magnification for precision aiming at greater distances. The mount provides fast transitioning from 5X to 1X and the optic offers tool free vertical and horizontal adjustments with a large field-of-view. The G45 is compatible with all EOTECH HWS models.
Features:
The ability to transition between the two distances almost instantly and still maintain weapon accuracy.
EOTECH is dedicated to providing rugged, reliable and innovative products that offer a true advantage to all who use them.
The EOTECH magnifiers are designed to work for both left and right-handed shooters and all come equipped with a locking, adjustable quick detach lever system allowing for immediate attachment or removal.
Included Accessories:
G45 Magnifier
Switch-to-Side Mounting System
Operator Manual
Warranty Card
Features of EOTech G45 STS Mini 5x Red Dot Sight Magnifier
- The ability to transition between the two distances almost instantly and still maintain weapon accuracy.
- EOTECH is dedicated to providing rugged, reliable and innovative products that offer a true advantage to all who use them.
- The EOTECH magnifiers are designed to work for both left and right-handed shooters and all come equipped with a locking, adjustable quick detach lever system allowing for immediate attachment or removal.
Package Contents:
- EOTech G45 STS Mini 5x Red Dot Sight Magnifier
- G45 Magnifier
- Switch-to-Side Mounting System
- Operator Manual
- Warranty Card
Specifications for EOTech G-Series 5x Magnifier w/No Mount, Black, G45.NM
| Magnification | 5 x |
| Objective Lens Diameter | 25 mm |
| Tube Diameter | 34 mm |
| Eye Relief | 2.6 in |
| Length | 3.9 in |
| Weight | 12.8 oz |
| Field of View, Angle | 4.4 degrees |
| Weather Resistance | Fog Resistant |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Included Accessories | No Mount |
| Width | 2.3 in |
| Height | 3.3 in |
| Color | Black |
| Operating Temperature | -40 - 140 Fahrenheit |
| Exit Pupil | 4 mm |
| Condition | New |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Package Type | Box |
| Water Resistant Mark | 10 m |