Tap Tap to Zoom
Vanguard Saberlock 88ZW Hard Bow Case - 42x10in has been discontinued by Vanguard and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Archery Equipment, Bow Cases yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Vanguard Saberlock 88ZW Hard Bow Case - 42x10in 339007 was formerly known as GDS-6288ZW and now with an expanded height of one inch, it has become a hardcore bow protector and the choice for archery pros around the world. Made of strong molded PE with 600D polyester inlay, this Archery Case made by Vanguard includes key locks and padlock holders for extra security while traveling. The 88ZW Saberlock Archery Case by Vanguard has a dense foam interior that protects most parallel limb design bows. This Vanguard Archery Hard Case performs admirably under seriously rough travel conditions. The Vanguard Saberlock 88ZW will hold a single bow with an attached quiver or two bows. The Vanguard Hard Bow Case Saberlock 88ZW makes travel easy with two handles and Mylar wheels.![]()
| Color: | Camouflage |
| Weight: | 9.9kg |
| Inside Length: | 40.5in |
| Inside Width: | 18.38in |
| Inside Height: | 10.25in |
| Outside Length: | 42.87 |
| Outside Width: | 20.25 |
| Outside Height: | 11in |