Tap Tap to Zoom
Vanguard Venture 1050B Binocular - 10x50mm has been discontinued by Vanguard and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars & Accessories, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Vanguard 10x50mm Venture Binocular 337706 allows you to see the world with crystal clear images previously unimagined. These Venture Binoculars manufactured by Vanguard are filled with Nitrogen and are sealed with high-quality O-Rings to be completely waterproof and fogproof, making the Venture 1050B Binocular by Vanguard great for travel to any location. The Vanguard Venture 10x50mm Photo Binocular has eyecups that twist-out and an ergonomically designed body that is extremely comfortable and easy to use. These Vanguard Binoculars have incredibly long eye relief and an easy-adjust diopter ring ensuring that those who wear glasses will have no problem operating the Vanguard Venture 10x Magnification Binocular.![]()
| Finish: | Black |
| Power: | 10 |
| Diameter of Objectives: | 50mm |
| Prism Type: | BaK4 Roof |
| Waterproof: | Watertight up to 3.3ft |
| View Angle: | 4.8° |
| Field of View at 1000m: | 84m/1000m |
| Eye Relief: | 20.0mm |
| Near focus: | 13.1ft |
| Focus System: | Inter Focusing w/ Focusing Knob |
| Lens Coating: | Fully Multi-Coated |
| Phase Coating: | No |
| Dimensions (L x W): | 185 x 135mm |
| Weight: | 885g |