Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 3 - 9 x
- Reticle:
- P4 Sniper
- Magnification Type:
- Variable
Code: K2-RS-VSFBP3940G
MPN: VSFBP3940G
UPC: 814108014353
Product Info for Vism Vantage 3-9x40 Black Rifle Scopes w/ P4 Sniper Reticle
Vism Vantage 3-9x40 VSFBP3940G Black Rifle Scope with P4 Sniper Reticle is expertly engineered and has led to the creation of some of the most advanced hunting optics to hit the market. Whether you're hunting white tail deer in the Rockies, protecting our nation's citizens from hostile threats, or competing for the gold, the Vantage Series has a scope that is right for you. Vantage Series Rifle Scopes incorporate the high performance features that shooters have asked for such as ultra bright optics for a crystal clear view and positive adjustments to keep your shots on target. VISM scopes push the edges of technology and reliability. We are proud to carry the full line of Rifle Scopes from VISM. Your VISM Tactical Scope will provide you with years of reliable service - every VISM Rifle Scope is backed by America's Best Warranty! We also back their VISM rifle scopes with the same 100% satisfaction guarantee that comes with every product we sell! Purchase a VISM rifle scope from us, and you'll sleep soundly knowing that your transaction is worry-free.![]()
Specifications for Vism Vantage 3-9x40 Zoom Rifle scopes with P4 Sniper Reticle:
| Reticle: | P4 Sniper |
| Magnification: | 3-9 |
| Tube Diameter: | 1" |
| Objective Diameter: | 40 mm |
| Fov (Feet @ 100 Yards): | 36.66-11.50 |
| Eye Relief (In): | 3.85" - 3.18" |
| Exit Pupil (Mm): | 3.3 - 4.4 mm |
| Net Weight (Oz.): | 13.1 |
| Length (In): | 13.4" |
| Click Value: | 1/4 Moa |
| Exterior Finish: | Matte Black |
| Lens Coating: | Green |
Features of Vism Vantage 40mm Black Rifle Scope:
- P4 Sniper Reticle Allows for Quick and Easy Range Estimating
- High Resolution Glass for Excellent Performance in a variety of field conditions
- Fully Multi Coated Optics for Optimum Clarity
- Waterproof, Shockproof, Fogproof - capable of withstanding the harshest surroundings
- Audible and Tactile 1/4 MOA Elevation and Windage Adjustments
- Low Profile Turret Knobs are Finger Adjustable yet are Sleek and Compact
- Solid One Piece Main Tube Construction
- Hard Anodized Aircraft Grade Aluminum Body
- Fully Multi Coated Optics Provide an Ultra Sharp View
- Rated to Withstand Air Gun Dual Recoil
- Nitrogen Purged and O-Ring Sealed
Package Contents:
- Vism Vantage 3 to 9x40 Black Rifle Scopes P-4 Sniper Reticle
Related Products to Vism Vantage 3-9x40 Black Rifle Scopes w/ P4 Sniper Reticle
Vism Vantage 3-9x40 Black Rifle Scopes w/ P4 Sniper Reticle Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Vism Vantage 3-9x40 Rifle Scope/Black/p4 sniper reticle VSFBP3940G , MPN: VSFBP3940G , UPC: 814108014353 , Code: K2-RS-VSFBP3940G



























































