Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- EBR-8
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 1.49 lb
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 125 yds
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 145/145 MOA
Code: VX-RS-VSE1824-SE-1801
MPN: SE-1801
UPC: 843829120678
Buy Together and Save
Product Info for Vortex Strike Eagle 1-8x24mm 30mm Tube FFP Rifle Scope
The Strike Eagle 1-8x24 FFP gives you the accurate holdovers at any magnification you've been looking for in an LPVO, allowing you to dominate close quarters and stretch your effective range.![]()
Specifications for Vortex Strike Eagle 1-8x24mm 30mm Tube FFP Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | EBR-8 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 14.1 - 113.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.49 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.25 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 125 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 3.75 in |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 145/145 MOA |
Features of Vortex Strike Eagle 1-8x24mm 30mm Tube FFP Rifle Scope
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Fully Multi-Coated
- Rugged construction withstands recoil and impact.
- The included throw lever can be installed for quick and easy magnification adjustments.
Package Contents:
- Vortex Strike Eagle 1-8x24mm 30mm Tube FFP Rifle Scope
- Throw Lever
- Flip Caps
- Lens Cloth
- Sunshade
- CR2032 Battery
- 2mm Hex Wrench
Vortex Strike Eagle 1-8x24mm 30mm Tube FFP Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Strike Eagle 1-8x24mm 30mm FFP Rifle Scope, Black, EBR-8 Reticle, MOA, 10.4in, 23.9oz, SE-1801 , MPN: SE-1801 , UPC: 843829120678 , Code: VX-RS-VSE1824-SE-1801
Vortex Strike Eagle 1-8x24mm 30mm Tube FFP Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Vortex Strike Eagle 1-8x24mm 30mm FFP Rifle Scope, Black, EBR-8 Reticle, MOA, SE-1801 , MPN: SE-1801-DEMO , Code: VX-RS-VSE1824-SE-1801-DEMO
