Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
13% OFF Red Dot Sights & Accessories + 2% Bucks
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Red Dot 32 MOA Circle
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMSc
Code: VX-RD-RFD5YY-DFCCW-MRD3-E
MPN: DFCCW-MRD3-E
UPC: 843829142847
Product Info for Vortex Defender-CCW Enclosed Solar Micro 1x20.2mm Reflex Red Dot Sight
Personal protection demands absolute reliability, and the Defender-CCW Enclosed Solar Micro Red Dot delivers. Its ultra-rugged, fully enclosed design shields the emitter from dust, rain, and impact. Fits full-size to micro-compacts. Battery and solar power ensure its always ready to go. A large sight window and multi-reticle customization let you adjust and lock on targets quickly in any light day or night so youre always prepared for the unexpected.![]()
Specifications for Vortex Defender-CCW Enclosed Solar Micro 1x20.2mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte Black Anodized |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 20.2 mm |
| Reticle: | 3 MOA Red Dot 32 MOA Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | Parallax Free |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 1.59 in |
| Weight: | 0.95 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |
Features of Vortex Defender-CCW Enclosed Solar Micro 1x20.2mm Reflex Red Dot Sight:
- Enclosed Aluminum Housing
- Multi-Reticle
- Solar w/ Auto D-Tec Technology
- Large Viewing Window
- RMSc Footprint
- Aspherical Lens
- Motion Activation w/ 10 Minute Auto-Shutoff
- Button Lockout
- Side Load Battery
Package Contents:
- Vortex Defender-CCW Enclosed Solar Micro 1x20.2mm Reflex Red Dot Sight
- Picatinny Mount
- 1dg Shim Plate
- Custom Tool
- Rubber Cover
- Most Common Mounting Screw Sets
- Lens Cloth
- CR2032 Battery
- Extended Torx T-10 Bit
Vortex Defender-CCW Enclosed Solar Micro 1x20.2mm Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Defender-CCW Enclosed Solar Micro Prismatic Red Dot Sight, 1x20.2mm, 3 MOA Reticle, Black, DFCCW-MRD3-E , MPN: DFCCW-MRD3-E , UPC: 843829142847 , Code: VX-RD-RFD5YY-DFCCW-MRD3-E