Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Red Dot 32 MOA Circle
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- Deltapoint Pro
Code: VX-RD-IKJ9HG-DFST-MRD3-E
MPN: DFST-MRD3-E
UPC: 843829142854
Product Info for Vortex Defender-ST Enclosed Solar Micro 1x22.5mm Reflex Red Dot Sight
Tough, adaptable, ready for anything the Defender-ST Enclosed Solar Micro Red Dot gives you a no-quit edge on pistols, shotguns, and carbines. Its ultra-rugged, fully enclosed design protects the emitter against impact and the elements, keeping you on target in any condition. Battery and solar power keep it running as long as you do, while multi-reticle customization let you quickly adjust and lock on targets in any light day or night across any platform.![]()
Specifications for Vortex Defender-ST Enclosed Solar Micro 1x22.5mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte Black Anodized |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 22.5 mm |
| Reticle: | 3 MOA Red Dot 32 MOA Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | Parallax Free |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 1.83 in |
| Weight: | 1.48 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | Deltapoint Pro |
Features of Vortex Defender-ST Enclosed Solar Micro 1x22.5mm Reflex Red Dot Sight:
- Enclosed Aluminum Housing
- Multi-Reticle
- Solar w/ Auto D-Tec Technology
- Large Viewing Window
- Deltapoint Pro Footprint
- Aspherical Lens
- Motion Activation w/ 10 Minute Auto-Shutoff
- Button Lockout
- Side Load Battery
Package Contents:
- Vortex Defender-ST Enclosed Solar Micro 1x22.5mm Reflex Red Dot Sight
- Picatinny Mount
- Custom Tool
- Rubber Cover
- Most Common Mounting Screw Sets
- CR2032 Battery
- Lens Cloth
- Glock MOS Plate
- Extended Torx T-10 Bit
Vortex Defender-ST Enclosed Solar Micro 1x22.5mm Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Defender-ST Enclosed Solar Micro Reflex Red Dot Sight, 1x22.5mm, 3 MOA dot with 32 MOA circle Reticle, Black, DFST-MRD3-E , MPN: DFST-MRD3-E , UPC: 843829142854 , Code: VX-RD-IKJ9HG-DFST-MRD3-E