Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Base/Mount Type:
- QD Mount
- Included Accessories:
- Standard
- Height:
- 47.75 mm
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: VX-RDM-VM6XRDSM-V6XM
MPN: V6XM
UPC: 843829121309
Product Info for Vortex Micro 6X Red Dot Sight Magnifier
Easy on, easy off, and built to fit seamlessly onto your rifle, the Vortex Optics Micro6x Magnifier delivers an incredibly compact 6x optical system that takes your red dot farther. Grab one of these Red Dot Sight Magnifiers today to create a versatile optical system that can accurately reach longer ranges.![]()
Specifications for Vortex Micro 6X Red Dot Sight Magnifier:
| Manufacturer: | Vortex |
| Finish: | Low-glare Mate Black Anodized |
| Magnification: | 6 x |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Eye Relief: | 2.6 in |
| Length: | 4.3 in |
| Weight: | 10.9 oz |
| Field of View, Linear: | 19.1 ft at 100 yds |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Field of View, Angle: | 3.7 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes, Waterproof, Shock Resistant, Fog Resistant |
| Fabric/Material: | Aircraft-Grade Aluminum |
| Included Accessories: | Standard |
| Height: | 47.75 mm |
| Color: | Black |
| Exit Pupil: | 4.6 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2.5 - 2.5 dpt |
| Condition: | New |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Lens Material: | Glass |
| Fogproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
Features of Vortex Micro 6X Red Dot Sight Magnifier
- Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
- Recessed turrets provide a snag-free design.
Package Contents:
- Vortex Micro 6X Red Dot Sight Magnifier
- Quick-Release Flip Mount
- 3 Screw Sets
- 1.93 inch Riser Plate
- Lower 1/3 Co-Witness Riser Plate
- Rubber Lens Covers
- Lens Cloth
- 3mm Hex Tool
Vortex Micro 6X Red Dot Sight Magnifier Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Micro 6X Red Dot Sight Magnifier, Black, 4.3in, 10.9oz, V6XM , MPN: V6XM , UPC: 843829121309 , Code: VX-RDM-VM6XRDSM-V6XM
Vortex Micro 6X Red Dot Sight Magnifier Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Vortex Micro 6X Red Dot Sight Magnifier, Black, V6XM, EDEMO4, Used, Condition Fair , MPN: V6XM-EDEMO4 , Code: VX-RDM-VM6XRDSM-V6XM-EDEMO4
- DEMO, Vortex Micro 6X Red Dot Sight Magnifier, Black, V6XM , MPN: V6XM-DEMO , Code: VX-RDM-VM6XRDSM-V6XM-DEMO
