Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
- Color:
- FDE
- Reticle:
- 6 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Included Accessories:
- Weaver/Picatinny Mount, T-10 Torx Wrench, CR 2032 Battery
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Docter
- Base/Mount Type:
- Top Rail Mount
Code: 99-RD-OPMOD-VPR-VRD-6-OP
MPN: VRD-6-OP
UPC: 843829113151
Product Info for Vortex OPMOD Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight
The Vortex OPMOD Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight is one of the most popular Red Dot Sights from the collaboration between OPMOD and Vortex, and for good reason. This 1x24mm red dot sight is only available in Flat Dark Earth from OpticsPlanet, and it is the perfect complement to your favorite firearm. Designed with a bright red 6 MOA Reticle, the Vortex OPMOD Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight allows you to accurately acquire targets and fire in a variety of lighting situations and distances with the built-in illumination controls. Plus, the Vortex OPMOD Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight has a low mounting height, which means you can co-witness your iron sights and use the optic on even small frame handguns.![]()
Specifications for Vortex OPMOD Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | OPMOD |
| Color: | FDE |
| Finish: | Hard Anodized Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy Chassis |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Reticle: | 6 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Parallax Free |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032, Stand Alone Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 150 - 30000 hours |
| Operating Temperature: | 22 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | AR Platform |
| Length: | 1.8 in |
| Width: | 1.81 in |
| Height: | 1.02 in |
| Weight: | 1.1 oz |
| Included Accessories: | Weaver/Picatinny Mount, T-10 Torx Wrench, CR 2032 Battery |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | ArmorTek |
| Brightness Index: | 10 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Docter |
| Base/Mount Type: | Top Rail Mount |
| Optic Cut: | Docter/Noblex |
| Gun Type: | Pistol, Rifle, Shotgun |
| Attachment Type: | Picatinny |
| W/E Travel at 100 Yds: | 120 MOA |
Features of Vortex OPMOD Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight:
- Available exclusively from OpticsPlanet
- Fully Multi-Coated
- Parallax free
- Single-piece chassis
- Waterproof
- Shockproof
- Hard anodized finish
- ArmorTek
- Unlimited eye relief
Package Contents:
- Vortex OPMOD Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight
- Mount
- Torx Wrench
- Cover
- Lens Cloth
- Screwdriver
- Battery
- Manual
Vortex OPMOD Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex OPMOD Viper 1x24mm, 6 MOA Red Dot Sight, FDE, VRD-6-OP , MPN: VRD-6-OP , UPC: 843829113151 , Code: 99-RD-OPMOD-VPR-VRD-6-OP
Vortex OPMOD Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Vortex OPMOD Viper 1x24mm, 6 MOA Red Dot Sight, FDE, VRD-6-OP , MPN: VRD-6-OP-EDEMO , Code: 99-RD-OPMOD-VPR-VRD-6-OP-EDEMO-IN-C
- USED, Vortex OPMOD Viper 1x24mm, 6 MOA Red Dot Sight, FDE, VRD-6-OP , MPN: VRD-6-OP-EDEMO , Code: 99-RD-OPMOD-VPR-VRD-6-OP-EDEMO-OB-A
- DEMO, Vortex OPMOD Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE, VRD-6-OP , MPN: VRD-6-OP-DEMO , Code: 99-RD-OPMOD-VPR-VRD-6-OP-DEMO
- USED Vortex OPMOD Viper 1x24mm, 6 MOA Red Dot Sight, FDE, VRD-6-OP, EDEMO13, Condition Fair, Missing Item , MPN: VRD-6-OP-EDEMO13 , Code: 99-RD-OPMOD-VPR-VRD-6-OP-EDEMO-MI-D
- USED Vortex OPMOD Viper 1x24mm, 6 MOA Red Dot Sight, FDE, VRD-6-OP, EDEMO16, Used, Condition Fair , MPN: VRD-6-OP-EDEMO16 , Code: 99-RD-OPMOD-VPR-VRD-6-OP-EDEMO16
- USED, Vortex OPMOD Viper 1x24mm, 6 MOA Red Dot Sight, FDE, VRD-6-OP , MPN: VRD-6-OP-EDEMO , Code: 99-RD-OPMOD-VPR-VRD-6-OP-EDEMO-OT-U
- USED DEMO, Vortex OPMOD Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE, VRD-6-OP, EDEMO1, Condition Fair, Other , MPN: VRD-6-OP-DEMO-EDEMO1 , Code: 99-RD-OPMOD-VPR-VRD-6-OP-DEMO-EDEMO-OT-D
- USED Vortex OPMOD Viper 1x24mm, 6 MOA Red Dot Sight, FDE, VRD-6-OP, EDEMO11, Used, Condition Fair , MPN: VRD-6-OP-EDEMO11 , Code: 99-RD-OPMOD-VPR-VRD-6-OP-EDEMO11
- USED Vortex OPMOD Viper 1x24mm, 6 MOA Red Dot Sight, FDE, VRD-6-OP, EDEMO15, Condition Parts Only/Salvage, Defective , MPN: VRD-6-OP-EDEMO15 , Code: 99-RD-OPMOD-VPR-VRD-6-OP-EDEMO-DF-F
