Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Show with deals only:
Buy Together and Save
Product Info for Vortex Razor HD LHT 3-15x42mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope
The aptly-named Vortex Razor HD LHT 3-15x42mm Rifle Scope delivers some of the sharpest views in the industry paired with helpful features that will boost your precision on the hunting grounds. Vortex Optics built these Rifle Scopes with an HD optical system that produces high-resolution images without chromatic aberration, and then the lenses are XR Plus fully multi-coated to maximize light transmission and eliminate glare. This Vortex Razor HD LHT 3-15x42 SFP Rifle Scope is housed in an aircraft-grade aluminum, and the lenses contain ArmorTek coatings that create a scratch-resistant surface that sheds away oil and dirt, as well. Plus, with waterproof and fogproof construction, you can use this scope in any climate conditions. There's also the RevStop Zero System that provides a reliable return to zero every time. Enhance your shooting skills for any application by mounting this Vortex Razor HD LHT 3-15x42 Illuminated Rifle Scope.![]()
Specifications for Vortex Razor HD LHT 3-15x42mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 3 - 15 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.8 - 14 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte Anodized |
| Field of View, Linear: | 24.6 - 6.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4.1 - 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.1 oz |
| Length: | 13.3 in |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | ArmorTek Aluminum |
| Height: | 2.02 in |
| Lens Material: | XR Plus Glass |
| Optical Coating: | XR Plus Fully Multi-Coated |
| Battery Life: | 36 hours |
| Operating Temperature: | 4 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Razor HD LHT 3-15x42mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope
- Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- XR Plus Fully Multi-Coated
- Rugged construction withstands recoil and impact.
- Optimize image sharpness and brightness from edge to edge.
Package Contents:
- Vortex Razor HD LHT 3-15x42mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope
- Sunshade
- Lens Covers
- Lens Cloth
- CR2032 battery
- RevStop Zero Ring
- Free Custom Ballistic Strip Coupon
Vortex Razor HD LHT 3-15x42mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Razor HD LHT 3-15x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, Matte Anodized, Red HSR-5i MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, 13.4in, 19.1oz, RZR-31502 , MPN: RZR-31502 , UPC: 843829108942 , Code: VX-RS-RZRLHT42-RZR-31502
- Vortex Razor HD LHT 3-15x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, Matte Anodized, Red HSR-5i MOA Reticle, MOA Adjustment, 13.4in, 19.1oz, RZR-31501 , MPN: RZR-31501 , UPC: 843829108935 , Code: VX-RS-RZRLHT42-RZR-31501
Vortex Razor HD LHT 3-15x42mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Vortex Razor HD LHT 3-15x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, Matte Anodized, Red HSR-5i MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, RZR-31502 , MPN: RZR-31502-DEMO , Code: VX-RS-RZRLHT42-RZR-31502-DEMO
