Tap Tap to Zoom
Vortex Viper 10x50 R/T Tactical Binocular has been discontinued by Vortex and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars & Accessories, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Vortex Viper 10x50 R/T Tactical Binocular V105RT a great combination of award-winning optics and required military features. These Vortex binoculars offer an R/T Ranging reticle which feature four human silhouettes to serve as a secondary ranging aid. Viper 10x50 Tactical Binoculars by Vortex Optics are a tough, durable roof prism binocular. The extra-low dispersion glass for the objective lenses enhances resolution and delivers true-to-life color accuracy. Color accuracy is so essential for identifying targets in low light for long distances. When glassing over areas for the perfect coues deer, you would want a pair of tactical binoculars that are reliable in the worst conditions. We offer Vortex Optics and other brand's binoculars at discount price. We are an Authorized US Distributor for Vortex binoculars. All binoculars by Vortex Optics from our online store come with full manufacturer's warranty.![]()
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Eye Relief: | 20 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Linear Field of View: | 278 feet/1000 yards |
| Angular Field Of View: | 5.3 degrees |
| Close Focus: | 8.2 feet |
| Interpupillary Distance: | 59-75 mm |
| Height: | 6.7 inches |
| Width: | 5.2 inches |
| Weight: | 27.2 ounces |