Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF AR Parts + 2% Bucks
- Color:
- Black
- Finish:
- Ionbond (DLC)
- Caliber:
- .223 Remington, .300 AAC Blackout, 5.56x45mm NATO
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15, M4, M16
- Condition:
- New
Code: 3TI-BCG-WDRBLC-TI-556
MPN: TI-556
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Walker Defense Research Research Titanium Bolt Carrier Group (BCG)
Made to exacting quality standards, the Walker Defense Research low-mass titanium bolt carrier group (BCG) is approximately 67% of the mass of a traditional steel full-auto profile BCG, while offering exceptional durability from the use of Grade 5 titanium coated in Ionbond DLC (Diamond Like Carbon). The bolt itself now features a nickel boron coating for heat dissipation, ease of cleaning, better lubricity, and enhanced reliability. This BCG is intended to be used in conjunction with an adjustable gas block to achieve recoil reduction by tuning the gas setting of your rifle appropriately. This is an excellent addition for a lightweight build or for use in competition (3 gun) shooting.![]()
Walker Defense Research employs small-batch quality control to maintain high standards. BCG components are hand-matched to prevent tolerance stacking and ensure reliable cycling. Each bolt undergoes Magnetic Particle Inspection (MPI) to ensure integrity and performance. Enhanced gas key staking with premium OCKS screws from Michiguns further ensures dependable operation under sustained use.
Designed & Engineered to
- Substantially reduce recoil when used with an appropriately tuned adjustable gas block
- Minimize Muzzle Climb
- Offer minimal weight (7.8 oz total) without any skeletonizing by using Grade 5 Titanium
- Provide long-term reliability and durability with ehancements such as the use of OCKS screws, hand-matched components and quality DLC coating
Specifications for Walker Defense Research Research Titanium Bolt Carrier Group (BCG):
| Manufacturer: | Walker Defense Research |
| Color: | Black |
| Finish: | Ionbond (DLC) |
| Fabric/Material: | 6Al-4V (Grade 5) Titanium, Titanium |
| Carrier Material: | 6AL-4V Titanium |
| Bolt Material: | 9310 Steel |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO, .300 AAC Blackout, .223 Remington |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | M16, M4, AR-15 |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
Features of Walker Defense Research AR-15/M16/M4 Titanium Bolt Carrier Group BCG
- Reduce Recoil
- Decrease split times between shots
- Minimize Muzzle Climb
- Approx. 33% less weight vs. steel
- Full Auto Style Carrier w/ Properly Staked Gas Key
- Carrier-only Weight (titanium): 5.7 oz
- Total Weight (Carrier, Bolt, firing pin, etc.): 7.8 oz
- Carrier Material: 6A1-4V Titanium
- Bolt Material: 9310 Steel
- Carrier Coating: Ionbond DLC (Diamond Like Carbon)
- Bolt Coating: Nickel Boron
- Firing Pin: Steel w/ Chrome Finish
Package Contents:
- Walker Defense Research AR-15/M16/M4 Titanium Bolt Carrier Group
Walker Defense Research Research Titanium Bolt Carrier Group (BCG) Orderable Models
List of Orderable Models
- Walker Defense Research Research Titanium Bolt Carrier Group BCG, 5.56mm/.300 AAC Blackout, TI-556 , MPN: TI-556 , Code: 3TI-BCG-WDRBLC-TI-556