Tap Tap to Zoom
Read More...
- Finish:
- Ionbond (DLC)
- Caliber:
- .223 Remington, .300 AAC Blackout, 5.56x45mm NATO
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15, M4, M16
- Gun Type:
- Rifle
- Condition:
- New
Code: 3TI-ABA-WDRBLCO-TI-556-CARRIER
MPN: TI-556-CARRIER
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Walker Defense Research Research Titanium Bolt Carrier Only
The Walker Defense Research low-mass titanium carrier is approximately 39% lighter than a comparable steel carrier, offering exceptional durability through the use of Grade 5 titanium coated in Ionbond DLC (Diamond Like Carbon). This carrier is equipped with a properly staked steel gas key, secured with premium OCKS screws from Michiguns, ensuring enhanced reliability and longevity. Please note that this item includes the carrier with a staked gas key only and does not include the bolt assembly, firing pin, cam pin, or firing pin retaining pin.![]()
Designed & Engineered to
- Substantially reduce recoil when used with an appropriately tuned adjustable gas block (this is a staked carrier only - it requires additional components to be a complete bolt carrier group)
- Minimize Muzzle Climb
- Offer minimal weight without any skeletonizing by using Grade 5 Titanium
- Provide long-term reliability and durability with ehancements such as the use of OCKS screws
Specifications for Walker Defense Research Research Titanium Bolt Carrier Only:
| Manufacturer: | Walker Defense Research |
| Finish: | Ionbond (DLC) |
| Fabric/Material: | 6Al-4V (Grade 5) Titanium, Titanium |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO, .300 AAC Blackout, .223 Remington |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | M16, M4, AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
| Weight: | 5.7 oz |
Features of Walker Defense Research AR-15/M16/M4 Titanium Bolt Carrier Only
- Reduce Recoil
- Decrease split times between shots
- Minimize Muzzle Climb
- Full Auto Style Carrier w/ Properly Staked Steel Gas Key
Package Contents:
- Walker Defense Research AR-15/M16/M4 Titanium Bolt Carrier Only
Walker Defense Research Research Titanium Bolt Carrier Only Orderable Models
List of Orderable Models
- Walker Defense Research Research Titanium Bolt Carrier Only, No Bolt, 5.56x45mm NATO, .223 Remington, .300 AAC Blackout, TI-556-CARRIER , MPN: TI-556-CARRIER , Code: 3TI-ABA-WDRBLCO-TI-556-CARRIER
Walker Defense Research Research Titanium Bolt Carrier Only Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Walker Defense Research Titanium Bolt Carrier Only, No Bolt, 5.56x45mm NATO, .223 Remington, .300 AAC Blackout, TI-556-CARRIER , MPN: TI-556-CARRIER-DEMO , Code: 3TI-ABA-WDRBLCO-TI-556-CARRIER-DEMO