Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Walther P99c-DAO Pistol, 9mm Luger, 3.5 in barrel
The P99 was developed for law enforcement, security forces and the civilian shooting market as a replacement for the Walther P5 and the P88. It is a striker-fired pistol with a polymer frame and 'Tenifer' treated steel slide. The polymer grip has interchangeable palmswells. The P99 striker-fired action is unique in that operates in a double-action (DA/SA) mode similar to that of hammer-fired pistols. The P99 QA variant is a striker single-action (SA) trigger similar to the Glock. The P99 DAO variant employs a classic double-action only long trigger pull. Also unique to the P99 is a decocking button recessed into the top of the slide, rather than a conventional lever usually found on the side. Other features include an integrated accessory rail and both a loaded chamber and a cocked status indicator.![]()
Specifications for Walther P99c-DAO Pistol, 9mm Luger, 3.5 in barrel:
| Manufacturer: | Walther |
| Gun Make: | Walther |
| Gun Model: | Walther P99c DAO 9mm |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.5 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Adjustable |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Trigger Safety |
| Trigger Action: | Double-Action Only (DAO) |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Weight: | 21 oz |
| Height: | 4.3 in |
| Length: | 6.6 in |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
| Muzzle Velocity: | 1115 ft/s |
| Muzzle Energy: | 342 ft-lbs |
Package Contents:
- Walther P99c-DAO Pistol, 9mm Luger, 3.5 in barrel
Walther P99c-DAO Pistol, 9mm Luger, 3.5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Walther P99c-DAO Pistol, 9mm Luger, 3.5 in barrel, black polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, double-action only, striker, trigger safety, 3-dot adjustable, 10 round magazine, WA-P99C-DAO-FRRMPG , MPN: WA-P99C-DAO-FRRMPG , Code: WU-FH1-FRROP1651-WA-P99C-DAO-FRRMPG






































































































