Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The Alpine MDT Carbon is built on Weatherbys newest bolt action rifle platform, the Model 307. Meant to complement the historic Mark V and Vanguard lineups, the Model 307 action is a 2-lug, fully cylindrical action compatible with many aftermarket accessories. Model 307 is designed to accommodate the vast offerings of stocks, triggers, rails, mounts, and magazines that exist in todays marketplace. Weatherby teamed up with MDT to produce an ultra-light chassis rifle that can own the range and dominate in the field. The carbon fiber chassis features a foldable buttstock and when collapsed cuts out over 9 of total length making it a great compact option. Youll also find that the barrels on the Alpine MDT Carbon are shorter than our traditional offerings. The BSF carbon barrel delivers unmatched accuracy and comes with Weatherbys Accubrake DST (Directional Self-Timing Brake).![]()
| Manufacturer: | Weatherby |
| Gun Make: | Weatherby |
| Gun Model: | Weatherby Model 307 Alpine MDT |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | .300 Weatherby Magnum |
| Barrel Length: | 26 in, 24 in |
| Barrel Material: | Carbon Steel |
| Sight Configuration: | None |
| Action Type: | Bolt Action |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Stock Type: | Folding Stock |
| Stock/Brace Material: | Carbon Fiber |
| Magazine Capacity: | 3 Round |
| Weight: | 6.7 lb |
| Height: | 3.7 in |
| Width: | 8.9 in |
| Length: | 32.25 in |
| Finish: | Cerakote |
| Stock Color: | Black |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Muzzle Device: | Accubrake DST |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Additional Features: | Trigger Tech Field Trigger |
| Color: | Black |