Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Weatherby Vanguard Badlands Rifle, 6.5mm Creedmoor, 22 inch barrel
Weatherby VAP65CMR2T Vanguard Badlands 6.5 Creedmoor 4+1 22" Burnt Bronze Cerakote #2 Threaded Barrel, Drilled & Tapped Steel Receiver, Badlands Approach Camo Monte Carlo w/Raised Comb Synthetic Stock![]()
Specifications for Weatherby Vanguard Badlands Rifle, 6.5mm Creedmoor, 22 inch barrel:
| Manufacturer: | Weatherby |
| Gun Make: | Weatherby |
| Gun Model: | Weatherby Vanguard Badlands |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | 6.5mm Creedmoor |
| Barrel Length: | 22 in |
| Sight Configuration: | None |
| Action Type: | Bolt Action |
| Safety Type: | Lever |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Stock Type: | Monte Carlo w/Raised Comb |
| Magazine Capacity: | 4 Round |
| Weight: | 7.4 lb |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 6.5 in |
| Length: | 42 in |
| Hand: | Right |
| Trigger Type: | Two-Stage |
| Additional Features: | Adjustable Match Trigger |
| Color: | Natural Camo |
Package Contents:
- Weatherby Vanguard Badlands Rifle, 6.5mm Creedmoor, 22 inch barrel
Weatherby Vanguard Badlands Rifle, 6.5mm Creedmoor, 22 inch barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Weatherby Vanguard Badlands Rifle, 6.5mm Creedmoor, 22 inch barrel, 4 Round Magazine, VAP65CMR2T-FRRMPG , MPN: VAP65CMR2T , UPC: 747115455577 , Code: BU1-FR2-CTR413-VAP65CMR2T-FRRMPG









































































