Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Weatherby Vanguard Weathrguard Bolt Action Rifle, .30-06 Springfield, 22in Barrel
The Weatherguard Bronze is a burnt bronze cerakoted barreled action paired with a unique hand-sprayed polymer stock. Each rifle is hand fitted for exact alignment and stability making the Weatherguard Bronze a hunters dream. Combining the quality and looks of a high-end hunting platform at an entry-level price point the Weatherguard Bronze delivers exceptional reliability and aesthetics at an affordable price.![]()
Specifications for Weatherby Vanguard Weathrguard Bolt Action Rifle, .30-06 Springfield, 22in Barrel:
| Manufacturer: | Weatherby |
| Gun Make: | Weatherby |
| Gun Model: | Weatherby Vanguard Weatherguard |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | .30-06 Springfield |
| Barrel Length: | 22 in |
| Sight Configuration: | None |
| Action Type: | Bolt Action |
| Safety Type: | Lever |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Weight: | 7.4 lb |
| Length: | 42.5 in |
| Finish: | Colored |
| Stock Color: | Black W/ Bronze Web |
| Hinged Floorplate: | Yes |
| Firearm Receiver Color: | Bronze |
| Trigger Type: | Two-Stage |
| Firearms Threads Per Inch: | Threaded |
| Color: | Black |
Package Contents:
- Weatherby Vanguard Weathrguard Bolt Action Rifle, .30-06 Springfield, 22in Barrel
Weatherby Vanguard Weathrguard Bolt Action Rifle, .30-06 Springfield, 22in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Weatherby Vanguard WeathrguaRD Bolt Action Rifle, .30-06 Springfield, 22in Threaded Barrel, 1-10, Synthetic Black With Bronze Web Stock, Bronze, 5RD, VWB306SR2T-FRRMPG , MPN: VWB306SR2T , UPC: 747115456338 , Code: BU1-FR2-CTR426-VWB306SR2T-FRRMPG














































































