Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Hailed as "the most reliable, strongest, and altogether best single-shot rifle every produced", the Model 1885 rifle set a new standard for accuracy in its time. Today, these classics still shoot straight and do it with classic style. The Low Wall Hunter Rimfire is the perfect gun for honing your shooting fundamental skills, or teaching those skills to a beginning shooter or hunter.![]()
| Manufacturer: | Winchester |
| Gun Make: | Winchester |
| Gun Model: | Winchester Model 1885 |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | .22 Winchester Magnum Rimfire |
| Barrel Length: | 24 in |
| Action Type: | Falling Block |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Magazine Capacity: | 1 Round |
| Weight: | 7.8 lb |
| Height: | 3.2 in |
| Width: | 7.5 in |
| Length: | 52 in |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Wood |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Blued |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Additional Features: | Adjustable Trigger |
| Hand: | Right |
| Fabric/Material: | Steel |
| Color: | Wood |