Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Caliber:
- .223 Wylde
- Barrel Length:
- 18 in
- Barrel Profile:
- SPR
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Muzzle Device:
- A2 Flash Hider
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Gun Model:
- AR-15, M16
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Handguard Length:
- 15 in
- Barrel Material:
- 416R Stainless Steel
- Weight:
- 51 oz, 68.5 oz
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- None, Standard
Code: 29D-UFH-M4E1T22318W-APAR700305M42
MPN: APAR700305M42
UPC: 840014601981
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision M4E1 Threaded 18in .223 Wylde w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver with Flash Hider
This complete upper includes our ATLAS S-ONE Handguard! The S-ONE line of handguards are designed with size and weight in mind, providing the perfect addition to your lightweight build. Aero Precision's proprietary ATLAS attachment system is a durable and dependable mounting platform, maintaining a slim profile while still providing the strength and stability customers have grown to love from Aero Precision handguards.![]()
Specifications for Aero Precision M4E1 Threaded 18in .223 Wylde w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver with Flash Hider:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | .223 Wylde |
| Barrel Length: | 18 in |
| Barrel Profile: | SPR |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Finish: | Anodized |
| Color: | Black |
| Gun Model: | M16, AR-15 |
| Fabric/Material: | Aluminum/Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform, Aero Precision |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Weight: | 51 oz, 68.5 oz |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Standard, None |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Country of Origin: | USA |
| Model: | M4E1 |
Features of Aero Precision M4E1 Threaded 18in .223 Wylde w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver with Flash Hider
- New enhanced forging that gives the upper receiver a "billet look"
- New picatinny profile that blends seamlessly with our Enhanced Series Handguards
- M4 Feedramps
- .250 takedown pin holes
- Laser engraved T-marks
- Includes port door and forward assist installed
- Eliminated center of top rail for weight reduction
- Indexing grooves in 12:00 position for positive grip control
- Quick disconnect sling socket at the 3, 6 and 9 o'clock positions
- Compatible with low profile gas blocks
- Compatible with mil-spec AR15 upper receivers and barrels
Package Contents:
- Aero Precision M4E1 Threaded 18in .223 Wylde w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver with Flash Hider
Aero Precision M4E1 Threaded 18in .223 Wylde w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver with Flash Hider Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision Complete Upper Receiver, M4E1-T, .223, 18in, Wylde Barrel, 15in M-LOK ATLAS S-ONE Handguard, Anodized Black, APAR700305M42 , MPN: APAR700305M42 , UPC: 840014601981 , Code: 29D-UFH-M4E1T22318W-APAR700305M42
Aero Precision M4E1 Threaded 18in .223 Wylde w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver with Flash Hider Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Aero Precision M4E1 Threaded .223 Wylde w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver, 18 inch Barrel, 1-8 Twist, A2 Flash Hider, Anodized, Black, APAR700106M76 , MPN: APAR700106M76 , UPC: 840014618514 , Code: 29D-UFH-M4E1T22318W-APAR700106M76
- Aero Precision Complete Upper Receiver, M4E1-T, .223, 18in, Wylde Barrel, 15in KeyMod ATLAS S-ONE Handguard, Anodized Black, APAR700205P42 , MPN: APAR700205P42 , Code: 29D-UFH-M4E1T22318W-APAR700205P42
- Aero Precision M4E1 Threaded .223 Wylde w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver, 18 inch Barrel, 1-8 Twist, A2 Flash Hider, Magpul Cerakote, Flat Dark Earth, APAR700116M76 , MPN: APAR700116M76 , UPC: 840014618521 , Code: 29D-UFH-M4E1T22318W-APAR700116M76
- Aero Precision Complete Upper Receiver, M4E1-T, .223, 18in, Wylde Barrel, 15in KeyMod ATLAS S-ONE Handguard, Flat Dark Earth, APAR700215P42 , MPN: APAR700215P42 , Code: 29D-UFH-M4E1T22318W-APAR700215P42
- Aero Precision Complete Upper Receiver, M4E1-T, .223, 18in, Wylde Barrel, 15in M-LOK ATLAS S-ONE Handguard, Flat Dark Earth, APAR700315M42 , MPN: APAR700315M42 , Code: 29D-UFH-M4E1T22318W-APAR700315M42