Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Objective Lens Diameter:
- 32 mm
- Magnification:
- 2 - 7 x
- Reticle:
- Duplex
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Exit Pupil:
- 4.6 - 16 mm
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Field of View, Linear:
- 4.6 - 14 ft at 100 yds
- Eye Relief:
- 8.5 - 10.5 in
- Diopter Adjustment Range:
- -3 - 3 dpt
- Color:
- Black
- Weight:
- 9 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Length:
- 10.5 in
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Width:
- 1.5 in
- Fabric/Material:
- Aircraft Grade Aluminum
- Adjustment Range:
- 30 MOA
- Height:
- 1.5 in
- Focus Range:
- 100 yds
- Lens Material:
- Glass
- Optical Coating:
- Multi-Coated
- Weather Resistance:
- Yes
- Water Resistance Level:
- IPX-7
- Water Resistant Mark:
- 3 ft
- Shockproof:
- Yes
- Fogproof:
- Yes
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Cleaning Cloth, Lens Covers
- Magnification Type:
- Variable
- Condition:
- Factory DEMO
- W/E Travel at 100 Yds:
- 40 MOA
- Attachment Type:
- Picatinny, Weaver
- Mount Type:
- Weaver
Code: 77-RS-CK9130-DEMO
MPN: CK9130-DEMO
Product Info for AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Kit
The AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Tactical Scope Kit comes with all you need to assemble your M44 and get out there in the field. This mount kit manufactured by the experts at AIM Sports Inc comes with a 2-7x32 pistol/scout scope, an M44/Mosin Nagant scope mount, a recoil buttpad, 1" rings with weaver base and a heavy duty sling.![]()
Specifications for AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Kit, Black, Large CK9130:
| Magnification: | 2X-7X |
| Tube Diameter: | 1" |
| Objective: | 32MM |
| Eye Relief: | 8.5"-10.5" |
| Exit Pupil: | 16-4.6; MM |
| FOV (feet at 100 yds.): | 14-4.6 |
| M.O.A.: | 1/4 |
| Finish: | MATTE BLACK |
| Lens Coating: | BLUE |
| Length: | 10.5" |
| Weight: | 9 oz. |
| MOUNT: | Length - 6.5"Weight - 2.6 oz. |
| SLING: | Length - 20" Weight - 4.9" |
Features of AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Kit, Black, Large CK9130:
- 2-7X32 Pistol / Scout scope M44 / Mosin Nagant scope mount
- Mosin Nagant buttpad
- 1" rings with Weaver base
- Heavy duty sling
Package Contents:
- AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Tactical Scope Kit
Related Products to AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Kit
AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Kit Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Demo, AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Kit, Black, Large CK9130 , MPN: CK9130-DEMO , Code: 77-RS-CK9130-DEMO
- AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Kit, Black, Large CK9130 , MPN: CK9130 , UPC: 815879012630 , Code: 77-RS-CK9130-EE


































































