Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for Aimpoint PRO 1x38mm Reflex Red Dot Sight
The Aimpoint Patrol Rifle Optic 30mm Red Dot Scope offers the best first shot hit probability and enhanced speed on target that will impress you with every use. These Red Dot Sights from Aimpoint use a hard-anodized 30mm tube with a high efficiency circuit that allows the sight to be left running for up to three years on a single battery. Mounting easily with the included QRP2 rail grabber mount, the Aimpoint Patrol 30mm Red Dot Rifle Scope is perfect for using with your flat-top AR15, M4 Carbine, and M16 Rifles. The Aimpoint 30mm Pro Patrol Scope features flip-open front and rear lens covers to protect your valuable optics, in addition to the threaded front lens opening which allows an anti-reflection device, as well as a transparent rear cover for emergency use. When you want the most reliable and precise red dot scope, the Aimpoint Pro Patrol Waterproof 30mm Red Dot Sight will meet all of your needs in any conditions.![]()
Specifications for Aimpoint PRO 1x38mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Aimpoint |
| Color: | Black |
| Finish: | Semi Matte, Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 38 mm |
| Reticle: | 2 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 0.6 in at 100 yds |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | Free |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Light Transmission: | 60 % |
| Battery Type: | Lithium, DL1/3N |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 30,000 hours |
| Operating Temperature: | -45 - 71 Celsius, -49 - 160 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 150 ft |
| Gun Make: | AR Platform, Universal |
| Gun Model: | Universal, AR-15 |
| Length: | 5.2 in |
| Width: | 2.8 in |
| Height: | 3.2 in |
| Weight: | 11.6 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | Multi-Layer Anti-Reflex |
| Quantity: | 1 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Switch Type: | Rotary Switch |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | QRP2 Mount |
| Wavelength: | 650 nm |
Features of Aimpoint PRO 1x38mm Reflex Red Dot Sight:
- Always ready - Always on: turn it on for up to 3 years using one single battery, no need to fumble with switches prior to use;
- 2 minute of angle red dot for accurate target engagement at all distances;
- In service date and battery change date reminders makes inventory tracking and maintenance easy;
- Enhanced speed on target and increased first shot hit probability when compared to iron sights and magnified scopes;
- Compatible with all generations of night vision devices and may be used with Aimpoint 3X Magnifier and Concealed Engagement unit;
- Hard anodized aluminum alloy housing;
- Rugged enough for real world conditions and waterproof to 150 feet;
- Threaded front lens opening allows use of screw-in anti-reflection device (ARD);
- Front and rear flip covers keep lenses clean;
- Transparent rear flip cover allows use of the sight (with both eyes open) even with both covers closed in an emergency;
- Battery and adjustment cap retainer straps means you will never lose your pieces;
- Individual retainers for both windage and elevation;
- Modular mount set up for use on flat-top AR15, M4 Carbine and M16 rifles. (Adapter available for carry handle mounting);
- Remove spacer for use on weapons such as shotguns and sub-guns, AK47, Type 81, BD08 and weapons with a low line of sight
- QRP2 rail grabber mount, snap knob three times for a perfect mount;
- Will not deform your rail like many other mounts;
- Recessed lens openings helps prevent against impact damage, fingerprints and scratches;
- CompM4 M68CCO Style windage and elevation caps
Package Contents:
- Aimpoint PRO 1x38mm Reflex Red Dot Sight
- QRP2 Mount
- Base & Top Ring
- Standard Spacer
- Flip-up Lens Covers
- DL1/3N Battery
- Allen Key
Similar Products to Aimpoint PRO 1x38mm Reflex Red Dot Sight
Aimpoint PRO 1x38mm Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Aimpoint PRO - Patrol Rifle Optic - Red Dot Reflex Sight, 2 MOA Dot Reticle, 1x38mm, w/ SIDELOK Mount, QRP2 Mount & Spacer, Black, Semi Matte, Anodized, 12841-KIT1 , MPN: 12841-KIT1 , Code: AI-RD-12841-12841-KIT1
- Aimpoint PRO - Patrol Rifle Optic - Red Dot Reflex Sight, 2 MOA Dot Reticle, 1x38mm, w/ QRP2 Mount & Spacer, Black, Semi Matte, Anodized, 12841 , MPN: 12841 , UPC: 7350004383399 , Code: AI-RD-12841-EE
Aimpoint PRO 1x38mm Reflex Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Aimpoint PRO - Patrol Rifle Optic - Red Dot Reflex Sight, 2 MOA Dot Reticle, 1x38mm, w/ QRP2 Mount & Spacer, Black, Semi Matte, Anodized, 12841, EDEMO8, Condition Fair, Other , MPN: 12841-EDEMO8 , Code: AI-RD-12841-EE-EDEMO-OT-D
- Open Box, Dealer Demo, Aimpoint PRO - Patrol Rifle Optic - Red Dot Reflex Sight, 2 MOA Dot Reticle, w/ QRP2 Mount & Spacer, Black, Semi Matte, Anodized, 12841-DMO , MPN: 12841-DMO , Code: AI-RD-12841-DMO
- Demo, Aimpoint PRO - Patrol Rifle Optic - Red Dot Reflex Sight, 2 MOA Dot Reticle, w/ QRP2 Mount & Spacer, Black, Semi Matte, Anodized, 12841-DEMO , MPN: 12841-DEMO , Code: AI-RD-12841-DEMO
- USED Aimpoint PRO - Patrol Rifle Optic - Red Dot Reflex Sight, 2 MOA Dot Reticle, 1x38mm, w/ QRP2 Mount & Spacer, Black, Semi Matte, Anodized, 12841, EDEMO7, Used, Condition Like New , MPN: 12841-EDEMO7 , Code: AI-RD-12841-EE-EDEMO7