Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Objective Lens Diameter:
- 40 mm
- Magnification:
- 3 - 9 x
- Reticle:
- WBDC-A
- Tube Diameter:
- 1 in
- Finish:
- Matte
- Field of View, Linear:
- 12 - 35 ft at 100 yds
- Eye Relief:
- 3.5 in
- Color:
- Black
- Weight:
- 14 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Length:
- 12.5 in
- Adjustment Type:
- MOA
- Magnification Type:
- Variable
- Gun Type:
- Rifle
Code: AL-RS-4052
MPN: 4052
UPC: 637148140529
Product Info for Alpen Apex XP 3-9x40mm SF Waterproof Rifle Scope
Alpen Apex XP Side-Focus Rifle Scope 3-9x40mm 4052 is a top line zoom rifle scope that is fully loaded with Xtreme Performance features. All the lenses of this Alpen rifle scope are fully multi-coated for maximum light transmission and optical clarity. The Alpen Apex XP Rifle Scopes all feature fast focus eyepieces and generous eye relief. This waterproof rifle scope is fog-proof and shock-proof - it's been shock-tested to 1000Gs of magnum force. You'll get the ultimate in shooting performance with this Rifle Scopes from Alpen.![]()
Specifications for Alpen 4052 Apex XP 3-9X40 Rifle Scope:
| Item Number: | 4052 |
| Description: | 3-9x40SF |
| Magnification: | 3-9X |
| Objective Lens Diameter: | 40mm |
| Tube Diameter: | 1 Inch |
| Exit Pupil - Low/High: | 13mm / 4.5mm |
| F.O.V. (ft @ 100 yds) - Low/High: | 35 / 12 |
| Eye Relief (Inches): | 3.5 |
| Lens Coating: | Fully Multi-coated |
| Net Weight (oz.): | 14 |
| Focus System: | Fast Focus |
| Parallax Compensation System: | Side Focus Adjust |
| W/E Adjust Click Value: | 1/4" (.25 MOA) |
| Reticle: | WBDC-A |
| Finish: | Matte Black |
| Mounting Length (inch): | 6 |
| Total Length (inch): | 12.5 |
Features of Alpen 3-9x40mm Apex XP Rifle Scope:
- Shock tested to 1,000g's magnum load
- Fully multi-coated lenses for maximum light transmission
- Fully waterproof, fog proof and shockproof construction
- Zero-set low profile windage and elevation adjustments
- Fast focus eyepieces and long eye relief
- ALPEN hard coat, black matte, non-reflective finish
- XP NO-FAULT WARRANTY - All XP Rifle Scopes are covered under Alpen's no fault, no questions asked warranty. If you have any problem with your XP Rifle Scope for any reason, send it back to Alpen and they will repair or replace it FREE...period!
Package Contents:
- Alpen Apex XP 3-9x40mm SF Xtreme Performance Waterproof Rifle Scope 4052
Related Products to Alpen Apex XP 3-9x40mm SF Waterproof Rifle Scope
Alpen Apex XP 3-9x40mm SF Waterproof Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Alpen Apex XP 3-9x40mm SF Waterproof Rifle Scope, WBDC-A Reticle, Matte Black 4052 , MPN: 4052 , UPC: 637148140529 , Code: AL-RS-4052


























































































