Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for American Tactical Imports Cavalry Sporting 3 in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel
The American Tactical Imports Cavalry Sporting 3 in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel was developed in order to be the ideal product for anybody looking for a top quality selection..![]()
These Shop by Firearm Model from the expert product professionals at American Tactical Imports are made using dependable and efficient components, as a way to provide you with a product that is going to be powerful for a long time. Manufactured utilizing some of the best accessible components and construction, these Shop by Firearm Model from the product experts at American Tactical Imports will last an incredibly lengthy time.
American Tactical Imports has been developing high quality merchandise for a number of years, and the American Tactical Imports Cavalry Sporting 3 in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel is their means of showing you exactly how much they are concerned.
Here at OpticsPlanet, we make it our responsibility to obtain the most suitable product for all of your requirements, and exhibiting the American Tactical Imports Cavalry Sporting 3 in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel is something that we're pleased to offer.
Specifications for American Tactical Imports Cavalry Sporting 3 in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | American Tactical Imports |
| Gun Make: | ATI |
| Gun Model: | ATI Cavalry |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | .410 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Improved Cylinder/Modified/Full |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 8 lb |
| Height: | 3.05 in |
| Width: | 9.3 in |
| Length: | 31.35 in |
| Overall Length: | 47 in |
| Stock Color: | Wood |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
| Caliber: | .410 Bore |
Features of American Tactical Imports Cavalry Sporting 3in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28in Barrel
- 3 Extended Tru-Choke Tubes
- Single Selective Trigger
- Turkish Walnut Stock
- Brass Front Bead Sight
- 10Mm Raised Rib
- Picture May Not Exactly Represent This Item
Package Contents:
- American Tactical Imports Cavalry Sporting 3in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28in Barrel
Related Products to American Tactical Imports Cavalry Sporting 3 in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel
American Tactical Imports Cavalry Sporting 3 in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- American Tactical Imports Cavalry Sporting 3in Field Over/Under Shotgun, .410 Bore, 28 inch Barrel, Walnut Stock, Brass Bead Front Sight, Blued, ATIGKOF410SPE28 , MPN: ATIGKOF410SPE28 , UPC: 810113110967 , Code: AT4-FS3-ZN1345-ATIGKOF410SPE28























































