00:46
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Athlon Optics 216004 Neos 3-9x40 BDC 250 IR SFP Muzzle Loader Features
1 of 4 images
Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader BDC 250 Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, IR MOA Reticle, Black, 216004
2 of 4 images
Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader BDC 250 Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, IR MOA Reticle, Black, 216004
3 of 4 images
Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader BDC 250 Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, IR MOA Reticle, Black, 216004
4 of 4 images
Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader BDC 250 Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, IR MOA Reticle, Black, 216004
Tap Tap to Zoom
Documents
You May Also Like
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
Customer Reviews
Helpful Positive Review
Great scope for a reasonable price. This scope was vary easy to sight in and get adjusted in just a few shots. The glass is clear and I really like the reticle. It's a lighted reticle with 2 hold over dots. I sighted it in at 50 yards with the cent...
Read More...
1/1 found this helpful
Read More...
Helpful Positive Review
Everything is good. Nice scope clear optics. Easy to sight in.
1/1 found this helpful
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Reticle:
- IRMOA
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 17 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Free
Code: 28W-RS-AE39RS-216004
MPN: 216004
UPC: 813869022942
Blazin' Deal
List: $212.49Save 27%
$155.49
Product Info for Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader 1in Tube Rifle Scope, SFP
BDC 250 Muzzle Loader IR was designed to deliver a high level of confidence at extended targets that can be used with todays most popular muzzle loader rounds.![]()
Specifications for Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader 1in Tube Rifle Scope, SFP:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | IRMOA |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 2.99 - 3.07 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Free |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader 1in Tube Rifle Scope, SFP
- Aircraft Grade Aluminum Tube
- Second Focal Plane Reticle
- Illumi-nated Glass Reticles
- Waterproof
- Nitrogen Purged fully multi-coated
- Capped Turrets
Package Contents:
- Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader 1in Tube Rifle Scope, SFP
Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader 1in Tube Rifle Scope, SFP Orderable Models
List of Orderable Models
- Athlon Optics Neos 3-9x40 Muzzle Loader 1in Tube Rifle Scope, SFP, BDC 250 IR MOA Reticle, Black, 216004 , MPN: 216004 , UPC: 813869022942 , Code: 28W-RS-AE39RS-216004
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare