Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
ATN X-Sight Night Vision Rifle Scope - 3-12x has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Night Vision, Rifle Scopes & Accessories, Night Vision Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for ATN X-Sight Night Vision Rifle Scope - 3-12x
The ATN X-Sight 3x12 Night Vision Rifle Scope DGWSXS312A has been designed to be ideal for a multitude of purposes. This Night Vision Scope from ATN is powered by the ATN Obsidian Core that runs a suite of sensors to cover all your needs. Perfect clarity in day or night, GPS, Geotag, WiFi, E-zoom, Record HD Video/Images, Compass, Gyroscope and Smart Shooting Solutions, the ATN X-Sight Rifle Scope is great for almost any environment. For a great way to make sure that you are using the best possible optics, choose the ATN 3-12x X-Sight NV Scope.![]()
Specifications for ATN 3-12x Night Vision Scope - X-Sight:
| Generation: | Smart HD Optics |
| Magnification: | 3-12x |
| Eye relief: | 67 mm |
| Built-in IR: | detachable |
| Sensor: | HD 1080p ATN L130 Sensor |
| Display: | 800 x 600 px |
| Diopter adjustment: | +/-5 |
| Ports: | HDMI Output, Micro USB |
| Power: | 4 AA type batteries |
| SD Card: | 4 to 32 Gb |
| Video Out: | 1080p at 30fps & 720 at 60fps |
| Remote View Finder: | via IOS or Android app |
| Dimensions: | 10.3 x 3.5 x 3.2", 262 x 88 x 82 mm |
| Weight: | 2.7 lb/ 1.22 kg |
Features of ATN X-Sight Rifle Scope w/ Night Vision:
- Day/Night
- Wifi
- Record Video
- GPS
- Image Stabilization / Gyroscope
- Geotag
- E-Compass
- Altitude
- Velosity
- E-Zoom
Package Contents:
- ATN X-Sight 3x12 Night Vision Rifle Scope DGWSXS312A
- Instruction Manual
- 1x Lithium Battery
- Lens Tissue
- Warranty Card
Related Products to ATN X-Sight Night Vision Rifle Scope - 3-12x
ATN X-Sight Night Vision Rifle Scope - 3-12x Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN 3-12x X-Sight Night Vision Rifle Scope DGWSXS312A , MPN: DGWSXS312A , UPC: 658175112204 , Code: AT-NVR-DGWSXS312A














