Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The B-14 Wilderness HMR rifle features our integrated mini-chassis molded into the stock to give the rifle repeatable bedding and accuracy. This rifle is also outfitted with a Bergara Performance Trigger. The Wilderness HMR is for the hunter that wants a no-nonsense performer that is built to withstand the backcountry. We are breaking through the uninhabited and inhospitable regions to bring you the weather protection needed to withstand these conditions.![]()
Features:
Sniper Grey Cerakote
Aics Style Detachable Mag
Bergara Performance Trigger
Bergara Hmr Molded Mini Chassis
Uses Remington 700 Bases With 6-48 Screws
5/8X24 Threaded #6 Barrel
With Omni Muzzle Brake
| Manufacturer: | Bergara |
| Gun Make: | Bergara |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | 7mm PRC |
| Barrel Length: | 24 in |
| Action Type: | Bolt Action |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Weight: | 10.1 lb |
| Height: | 3.3 in |
| Width: | 9.3 in |
| Length: | 54.9 in |
| Overall Length: | 44.5 in |
| Finish: | Cerakote |
| Stock Color: | Camoflage |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Gray |
| Hand: | Right |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Number of Magazines Included: | 1 |
| Color: | Camoflage |
*7 PRC will come with a CIP Accurate-Mag Magazine.