Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Citori 725 3 in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 26 inch Barrel
In the past, the Browning Citori Field was the standard by which all other over and unders were judged. The Citori 725 is the evolution of that legendary shotgun, now with the modern performance advantage of a low-profile receiver. The Citori 725 receiver is significantly lower than other Citori 12 gauge receivers, yet the Citori 725 shares the renowned durability of generations of Citori over and unders with the same rugged full-width hinge pin and tapered locking bolt design.![]()
With a Citori 725, you get the "one with the gun" feeling you want, with the long-lasting durability you expect from a Browning over and under - and the features don't stop there. The Citori 725 showcases a FireLite Mechanical Trigger with unmatched feel and lighter pull weights than ever before. The Inflex Technology recoil pad has also been added to make shooting more comfortable. Experience the benefits these improvements can do for your shooting with a Citori 725 Field.
Specifications for Browning Citori 725 3 in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 26 inch Barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Make: | Browning |
| Gun Model: | Browning Citori 725 Field |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | .410 |
| Barrel Length: | 26 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Barrel Material: | Steel |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Ivory Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 7.06 lb |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Silver |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
| Caliber: | .410 Bore |
Features of Browning Citori 725 Field 3in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 26in Barrel:
- Citori 725 Field Exclusive Features
- Gloss oil finish Grade II/III walnut stock
- Accented engraving
- Ivory bead sight
- POI: 50/50
- Ideal for hunting/sporting clays
- Citori 725 Features
- Low profile receiver makes the Citori 725 feel incredibly balanced in your hands
- Tapered Locking Bolt accommodates for wear to keep receiver lock up tight
- Transverse mounted, full-width Hinge Pin maximizes strength and longevity
- Chrome Chambers increase durability and corrosion resistance
- Inflex Recoil Pad II
- Fire Lite Mechanical Trigger
- Steel Shot Performance
- Total Barrel Dynamics (12 and 20 gauge only)
- Vector Pro Lengthened Forcing Cone (12 and 20 gauge only)
- Invector-DS Choke Tube System (12 and 20 gauge only)
- Standard Invector Choke Tube System (.410 bore only)
- Back-Bored Technology (12, 20, and 28 gauge only)
Package Contents:
- Browning Citori 725 Field 3in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 26in Barrel
Related Products to Browning Citori 725 3 in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 26 inch Barrel
Browning Citori 725 3 in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 26 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Citori 725 Field 3in Field Over/Under Shotgun, .410 Bore, 26 inch Barrel, Walnut Stock, Ivory Bead Front Sight, Blued Bi-Tone, 18165914 , MPN: 18165914 , UPC: 23614736714 , Code: BG-FS3-ZN1501-18165914























































