1 of 1 images
Chiappa Firearms Double-Eagle-Derringer Pistol, .22 Long Rifle, 3in barrel, aluminum alloy frame, smooth walnut grip, 2-barrel, , 2 round magazine, CADED-.22LR-3-1-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Chiappa Firearms Double-Eagle-Derringer Pistol, .22 Long Rifle, 3in barrel
Replica of the famous Remington Derringer.![]()
Specifications for Chiappa Firearms Double-Eagle-Derringer Pistol, .22 Long Rifle, 3in barrel:
| Manufacturer: | Chiappa Firearms |
| Gun Make: | Chiappa |
| Gun Model: | Chiappa Double Eagle Derringer |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Barrel Length: | 3 in |
| Material: | Smooth Walnut |
| Action Type: | Weatherby Orion |
| Safety Type: | Crossbolt |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 2 Round |
| Production Year: | 2010 - Disc. |
| Weight: | 12 oz |
| Length: | 5 in |
| Muzzle Energy: | 82 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 959 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Aluminum Alloy |
Package Contents:
- Chiappa Firearms Double-Eagle-Derringer Pistol, .22 Long Rifle, 3in barrel
Chiappa Firearms Double-Eagle-Derringer Pistol, .22 Long Rifle, 3in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Chiappa Firearms Double-Eagle-Derringer Pistol, .22 Long Rifle, 3in barrel, aluminum alloy frame, smooth walnut grip, 2-barrel, , 2 round magazine, CADED-.22LR-3-1-FRRMPG , MPN: CADED-.22LR-3-1-FRRMPG , Code: 33-FH3-OP471-CADED-22LR-3-1-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare






















































































