Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Citadel PCP-1911-22 Pistol, .22 Long Rifle, 5 in barrel
If you're looking around for a great price on the Citadel PCP-1911-22 Pistol, .22 Long Rifle, 5 in barrel, then you have found yourself in the right spot..![]()
These Shop by Firearm Model from the skilled product specialists at Citadel are made working with dependable and efficient resources, as a way to supply you with a product that will be beneficial for a long time. Designed utilizing some of the best accessible substances and engineering, these special Shop by Firearm Model from the product professionals at Citadel can last you an unbelievably lengthy time.
Citadel has been making high quality products for a very long time, and the Citadel PCP-1911-22 Pistol, .22 Long Rifle, 5 in barrel is their particular means of showing you exactly how much they care.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to obtain the most suitable product for all your preferences, and presenting the Citadel PCP-1911-22 Pistol, .22 Long Rifle, 5 in barrel is one thing that we are delighted to offer.
Specifications for Citadel PCP-1911-22 Pistol, .22 Long Rifle, 5 in barrel:
| Manufacturer: | Citadel |
| Gun Make: | Citadel |
| Gun Model: | Legacy Sports Citadel PCP 1911-22 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Barrel Length: | 5 in |
| Material: | Checkered Wood |
| Sight Configuration: | Fixed Combat |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Slide Mounted Manual Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Weight: | 33.6 oz |
| Length: | 8.5 in |
| Muzzle Energy: | 99 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1054 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Aluminum Alloy |
Package Contents:
- Citadel PCP-1911-22 Pistol, .22 Long Rifle, 5 in barrel
Citadel PCP-1911-22 Pistol, .22 Long Rifle, 5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Citadel PCP-1911-22 Pistol, .22 Long Rifle, 5 in barrel, aluminum alloy frame, checkered wood grip, blowback operated semi-auto, single-action, slide mounted safety, fixed combat, 10 round magazine, CTD-PCP-1911-22-FRRMPG , MPN: CTD-PCP-1911-22-FRRMPG , Code: W34-FH1-FRROP438-CTD-PCP-1911-22-FRRMPG






















































































