Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Meant to be a superb item for pretty much anyone, we're positive you are going to love the Crickett My First Shotgun Single Shot Shotgun, .410 Gauge, 18.50 inch Barrel.![]()
Established working with several of the most sturdy and long lasting resources in existence, these Shop by Firearm Model via Crickett provides you with an item which will give you a great deal of stability.
Crickett has been generating superior quality products for a very long time, and the Crickett My First Shotgun Single Shot Shotgun, .410 Gauge, 18.50 inch Barrel is their very own way of showing you just how much they care.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to obtain the perfect product for all of your needs, and featuring the Crickett My First Shotgun Single Shot Shotgun, .410 Gauge, 18.50 inch Barrel is one thing that we are pleased to offer.
| Manufacturer: | Crickett |
| Gun Make: | Crickett |
| Gun Model: | Crickett My First Shotgun |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | .410 |
| Barrel Length: | 18.5 in |
| Action Type: | Break Action |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 4.2 lb |
| Overall Length: | 32 in |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 1 Round 3 in |
| Caliber: | .410 Bore |
| Hand: | Right |