Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Crickett Single Shot Pistol, 22 Win Mag, 10.5 in Barrel
The Adult Crickett and Chipmunk Hunter Pistol are a manual cocking, single shot, bolt action traditional hunter pistol. The Adult Crickett model are available with synthetic stocks and the Chipmunk Hunter models come in hardwood and laminate colors. The Adult Crickett pistol and the Chipmunk hunter pistol both come with a metal cocking knob and Williams Fire Sights.![]()
Specifications for Crickett Single Shot Pistol, 22 Win Mag, 10.5 in Barrel:
| Manufacturer: | Crickett |
| Caliber: | .22 Winchester Magnum Rimfire |
| Barrel Length: | 10.5 in |
| Material: | Synthetic |
| Action Type: | Bolt Action |
| Magazine Capacity: | 0 Round |
| Weight: | 2.5 lb |
| Overall Length: | 17.5 in |
| Finish: | Blued |
| Age Group: | Adults |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- Crickett Single Shot Pistol, 22 Win Mag, 10.5 in Barrel
Related Products to Crickett Single Shot Pistol, 22 Win Mag, 10.5 in Barrel
Crickett Single Shot Pistol, 22 Win Mag, 10.5 in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Crickett Pistol, 22 Win Mag, 10.5 in Barrel, Fiber Optic Sight, Steel Black Frame, Synthetic Grip, 0 Round Capacity, KSA793-FRRMPG , MPN: KSA793 , UPC: 611613007937 , Code: 274-FH3-NV261-KSA793-FRRMPG

































