Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
CRKT M16-01 Carson Spear Point Folding Knife has been discontinued by CRKT and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for CRKT M16-01 Carson Spear Point Folding Knife
CRKT M16 Carson Spear Point Folding Tactical Knife M16-01T takes the traditional M16 knife design a step further with the addition of the exclusive patented AutoLAWKS safety, which automatically turns the folders into virtual fixed blades when the blade is opened and locked. The handle of this CRKT knife, which forms the open-build frame, are CNC machined from titanium. The result is a better strength-to-weight ratio than steel or aluminum, and an almost indestructible frame. The titanium frame of the Columbia River M-16 Carson AutoLAWKS Safety Folder Knife is minimally ceramic bead-blast finished to enhance grip on the knife, while the single 420J2 stainless steel locking liner with friction grooves provides positive locking. The blade is made from AUS 8 stainless steel, chosen for edge retention and durability, in non-reflective fine bead blast finish. This steel can handle the most rugged cutting tasks and still be field sharpened. Of course, CRKT has equipped the knife with the signature "Carson Flipper" extension to the blade, which aids opening and acts as an additional blade guard. Smaller, lighter, and easier to use than many other folders, the Columbia River Knife & Tool M16 Carson Plain Edge Folding Knife is a useful work of art.![]()
Specifications for CRKT M-16 Carson Flipper Spear Point Knife:
| Knife Type: | Folding |
| Application: | General, utility, outdoor |
| Open Overall Length: | 7.125" |
| Closed Length: | 4" |
| Weight: | 2.4 oz |
| Blade Length: | 3.125" |
| Blade Thickness: | 0.08" |
| Blade Material: | AUS 8 stainless steel |
| Blade Hardness: | 58-59 HRC |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Style: | Spear point |
| Blade Edge: | Plain |
| Handle Material: | Titanium |
| Liner Material: | 420J2 |
| Locking Mechanism: | Liner Lock |
| Safety Mechanism: | AutoLAWKS |
| Pocket Clip: | Yes |
Features of Columbia River Knife M 16 Carson Locking Liner Folder Pocket Knife:
- Efficient and safe folding knife by CRKT and Kit Carson
- AutoLAWKS safety mechanism firmly holds blade open for superior performance
- Open-build, CNC machined handles made from titanium with ceramic bead-blasted finish
- 420J2 stainless steel locking liner with friction grooves
- AUS 8 stainless steel spear point blade with hollow-ground plain edge
- Carson Flipper blade extension assists in blade opening and doubles as a hand guard
- Comes with a single position pocket clip
Package Contents:
- CRKT M16 Carson Spear Point Folding Knife M16-01T
Related Products to CRKT M16-01 Carson Spear Point Folding Knife
CRKT M16-01 Carson Spear Point Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CRKT M16-01 Carson Spear Point Folding Knife M16-01T , MPN: M16-01T , UPC: 794023160130 , Code: VK-KN-M16-01T



























































