Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately CRKT M16-13 Carson Desert Spear Point Folding Knife is not listed by OpticsPlanet.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for CRKT M16-13 Carson Desert Spear Point Folding Knife
CRKT M16-13 Desert Spear Point Folding Knife M16-13ZM has been developed specifically to blend into the desert environment. This CRKT knife features the super rigid InterFrame build with 420J2 stainless steel liners, threaded stainless steel back spacers, and Desert Camo pattern glass filled nylon scales. The spear point blade of the knife is non-reflective bead-blast finished AUS 4 stainless steel, crafted into a partially serrated combo edge that blends and almost disappears in the desert. The Columbia River M16-13 Desert Combo Edge Folder Knife is ideal when weight and bulk must be kept to a minimum, and it comes with a removable, single position clothing/gear clip for easier carrying. It also features CRKT's exclusive patented AutoLAWKS safety, which automatically turns the folder into a fixed blade when the blade is opened and locked. One-hand opening and closing is quick and smooth, the result of precision tolerances and lubrous washers at the blade pivot, and the dual ambidextrous thumb studs with checkered surfaces provide instant access in any circumstance. For a folding blade knife that's at home in the desert, choose the Columbia River Knife & Tool M16-13 Desert Camo Nylon Handle Folding Knife.![]()
Specifications for CRKT M1613 Tactical AUS 4 Steel Folding Knife:
| Knife Type: | Folding |
| Application: | Tactical, utility |
| Open Length: | 8.25" |
| Closed Length: | 4.75" |
| Weight: | 3.5 oz |
| Blade Length: | 3.5" |
| Blade Thickness: | 0.1" |
| Blade Material: | AUS 4 stainless steel |
| Blade Hardness: | 55-57 HRC |
| Blade Finish: | Bead Blast |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Type: | Spear point |
| Blade Edge: | Combo w/ triple-point serrations |
| Handle Material: | Glass-filled nylon |
| Handle Finish: | Desert Camo |
| Liner Material: | 420J2 |
| Locking Mechanism: | Locking liner |
| Safety Mechanism: | AutoLAWKS |
| Pocket Clip: | Yes, 1-position |
| Additional Features: | Carson Flipper |
Features of CRKT M16-13 Desert Spear Point AutoLAWKS Folding Knife:
- Efficient and versatile folding tactical knife by CRKT and Kit Carson
- Super-rigid glass-filled nylon InterFrame build with 420J2 steel bolsters and threaded stainless steel backspacers
- Desert Camo handle finish
- Non-reflective bead blasted AUS 4 blade in a spear point design with a triple-point serrated combo edge
- Weighs just 3.5 oz
- Patented AutoLAWKS blade safety mechanism keeps blade firmly deployed
- One-handed opening and closing mechanism with dual ambidextrous thumb studs
- Comes with a single position pocket clip for easier carrying
Package Contents:
- CRKT M16-13 Desert Spear Point Folding Knife M16-13ZM
Related Products to CRKT M16-13 Carson Desert Spear Point Folding Knife
CRKT M16-13 Carson Desert Spear Point Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CRKT M16 Z Series Spear Point Folding Knife, Combo Edge, Triple Point Serrations, M16-13Z , MPN: M16-13Z , UPC: 794023161311 , Code: VK-KN-M16-13ZM-M16-13Z
- CRKT M16-13 Desert Camo Spear Point Folding Knife, Triple Point Serrations, M16-13ZM , MPN: M16-13ZM , UPC: 794023161656 , Code: VK-KN-M16-13ZM



























































