Tap Tap to Zoom
Read More...
- Blade Length:
- 3.375 in
- Closed Length:
- 4.875 in
- Blade Material:
- Aus 8
- Designer:
- Kit Carson
- Serrated:
- Serrated
- Knife Application:
- Folding Blade
- Overall Length:
- 5.75 in
- Included Accessories:
- 2 Position Clip
- Blade Shape:
- Spear Point
- Handle Material:
- Glass Reinforced Nylon
- Blade Finish:
- Satin
- Lock Type:
- Liner Lock
- Handle Color:
- Orange
- Additional Features:
- Serrated Blade
- Weight:
- 3.7 oz
- Opening Method:
- Flipper
- Package Type:
- Box
- Color:
- Orange
- Pocket Clip Orientation:
- Yes
Code: VK-KN-M1613Z-M16-13ZE
MPN: M16-13ZE
UPC: 794023121650
Product Info for CRKT M16-13 Carson Spear Point Folding Knife
CRKT M16-13 Carson Tactical Folding Knife M16-13ZE takes several favored knife designs for emergency personnel and enhances their performance qualities even more through materials and features geared for heavy use and tough service. From the reinforced glass-filled nylon handle scales to the AutoLAWKS blade safety, this CRKT knife is ready for tough duty. Each of these knives also has a tungsten carbide window breaker and a seat belt cutter located in the Carson Flipper. The Columbia River M16-13 Spear Point Folder Knife features a partially-serrated combo edge for superior rope and fiber cutting, setting the tone as an industry standard for emergency service tools. CRKT has included a two-position pocket clip on the knife for easier carrying from one job to the next, making this an indispensable tool for almost any emergency responder. Do your duty and save lives with the Columbia River Knife & Tool M-1613 Folding Utility Knife.![]()
Specifications for CRKT M16-13 Emergency Combo Edge Folder Knife:
| Knife Type: | Folding |
| Application: | Rescue, emergency, utility |
| Overall Length: | 8.25" |
| Closed Length: | 4.875" |
| Weight: | 3.7 oz |
| Blade Length: | 3.375" |
| Blade Thickness: | 0.118" |
| Blade Material: | AUS 8 |
| Blade Hardness: | 58-59 HRC |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Style: | Spear Point |
| Blade Edge: | Combo |
| Handle Material: | Glass-filled nylon |
| Handle Finish: | Orange |
| Liner Material: | 420J2 |
| Locking Mechanism: | Locking liner |
| Pocket Clip: | Yes, 2-position |
| Additional Features: | Carson Flipper, belt cutter, glass breaker |
Features of Columbia River M16-13 E.R. AUS 8 Spear Point Folding Knife:
- Efficient folding knife for emergency responders by CRKT and Kit Carson
- Bright orange handle made with glass-filled nylon scales
- Integrated belt cutter located in the knife's Carson Flipper
- Carson Flipper for fast blade activation, doubles as a blade guard when open
- AutoLAWKS blade safety mechanism keeps blade firmly deployed
- Tungsten carbide window breaker on pommel
- Partially serrated combo edge blade in a spear point design, made from AUS 8 stainless steel
- Two-position pocket clip for improved carrying capability
Package Contents:
- CRKT M16-13 Carson E.R. Spear Point Folding Knife M16-13ZE
Related Products to CRKT M16-13 Carson Spear Point Folding Knife
CRKT M16-13 Carson Spear Point Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CRKT M16-13 Spear Point Folding Knife, ER Model - Orange Handle, Satin Blade M16-13ZE , MPN: M16-13ZE , UPC: 794023121650 , Code: VK-KN-M1613Z-M16-13ZE
- CRKT M16-13 Spear Point Folding Knife, LE Model - Black Handle, Black Blade, Triple Point Serrations, M16-13ZLEK , MPN: M16-13ZLEK , UPC: 794023161519 , Code: VK-KN-M1613Z-M16-13ZLEK



























































