Tap Tap to Zoom
Read More...
Product No Longer Available
Unfortunately CRKT M16-13 Carson Tanto Folding Tactical Knife is not listed by OpticsPlanet.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for CRKT M16-13 Carson Tanto Folding Tactical Knife
Columbia River M16 Carson Tanto Folding Tactical Knife M16-13SF utilizes a unique design, offering a combination of Carson M16 Series features requested by military procurement specialists. The CRKT knife features a 3.50" dual grind Tanto blade made from AUS 8 stainless steel and hollow ground into a versatile combo edge. The blade, frame and hardware of this knife are non-reflective tactical black, and the blade receives a black titanium nitride coating for maximum corrosion resistance. Kit Carson's trademark dual checkered thumb studs are standard on the CRKT M-16 Kit Carson Tanto Combo Edge Military Knife, making for quick and smooth one-hand opening. The knife also features CRKT's exclusive patented AutoLAWKS automatic safety, which turns the folder into a virtual fixed blade automatically. Contoured scales of textured, hard anodized 6061 T6 aluminum, stainless steel liners with friction grooves, and a double Carson Flipper make for a comfortable, easy to control handle. Though it doesn't come with a knife sheath, the M16 is equipped with clip options that allow four-position carry on belts or webbing. For a high-performance, low weight folding tactical knife, choose the Columbia River Knife & Tool M16 InterFrame Tanto Folder Knife.![]()
Specifications for CRKT M16 Special Forces AUS 8 Steel Tanto Folding Knife:
| Knife Type: | Folding |
| Application: | Tactical, EDC |
| Open Length: | 8.25" |
| Closed Length: | 4.75" |
| Weight: | 3.5 oz |
| Blade Length: | 3.5" |
| Blade Thickness: | 0.1" |
| Blade Material: | AUS 8 |
| Blade Hardness: | 58-59 HRC |
| Blade Finish: | Titanium nitride |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Style: | Tanto |
| Blade Edge: | Combo |
| Handle Material: | Aluminum |
| Liner Material: | 420J2 |
| Locking Mechanism: | Locking liner |
| Safety Mechanism: | AutoLAWKS |
| Pocket Clip: | Yes, 4-position |
| Additional Features: | Dual Carson Flipper |
Features of Columbia River Knife M-16 Special Forces Titanium Nitride Tanto Folder Knife:
- Effective, lightweight folding tactical knife by CRKT and Kit Carson
- Aluminum InterFrame build with 420J2 steel locking liner
- Dual grind Tanto-style blade made from AUS 8 steel with a partially serrated combo edge
- Black titanium nitride blade coating for corrosion resistance
- Dual checkered ambidextrous thumb studs for fast one-handed opening
- AutoLAWKS automatic blade safety mechanism keeps blade firmly open when in use
- Four-position pocket clip
- Dual Carson Flippers allow quick opening and double as a true hilt for extra hand protection
Package Contents:
- Columbia River M16 Carson Tanto Folding Tactical Knife M16-13SF
Related Products to CRKT M16-13 Carson Tanto Folding Tactical Knife
CRKT M16-13 Carson Tanto Folding Tactical Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CRKT M16-13 Carson Tanto Folding Tactical Knife M16-13SF , MPN: M16-13SF , UPC: 794023161397 , Code: VK-KN-M16-13SF



























































