Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.06 in
- Blade Material:
- 8Cr14MoV
- Serrated:
- Plain
- Included Accessories:
- 2 Position Clip
- Blade Shape:
- Spear Point
- Handle Material:
- Stainless Steel
- Handle Finish:
- EDP
- Blade Finish:
- EDP
- Handle Color:
- Black
- Additional Features:
- Pocket Clip
- Package Type:
- Box
Code: VK-KN-M16SS-M16-01KS
MPN: M16-01KS
UPC: 794023090147
Product Info for CRKT M1601-SS Carson EDC Stainless Steel Folding Knife
CRKT M1601-SS Carson EDC Stainless Steel Folding Knife is a proven knife design platform made simple, made tough, and made affordable. If you are a fan of the Kit Carson-designed M16 tactical folding knives by CRKT, you're going to want to check out this stainless steel variation. The handles of the knife are shaped and contoured in the same confident grip M16 style, but are crafted of a retro-flavored stainless steel, finished in a classic black oxide finish. The Columbia River Kit Carson Steel Handle Spear Point Folder Knife features a slim, tough spear point blade made from 8Cr13MoV stainless steel and equipped with a flawless plain edge. The blade also features the Carson Flipper for quick and convenient blade actuation, and the flipper doubles as an effective blade guard in the open position. CRKT has also equipped the M16-01SS with a dual position pocket clip for easier carrying. For a straight up, "no frills" every day carry folder design that kicks butt in pure performance and value, choose the Columbia River Knife & Tool M1601-SS Carson EDC Plain Edge Folding Knife.![]()
Specifications for CRKT M16-01SS Stainless Steel Frame Lock Folding Work Knife:
| Knife Type: | Folding |
| Application: | Utility, work, EDC |
| Open Overall Length: | 7.13" |
| Closed Length: | 4" |
| Weight: | 2.6 oz |
| Blade Length: | 3.125" |
| Blade Thickness: | 0.098" |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Blade Hardness: | 58-59 HRC |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Style: | Spear Point |
| Blade Edge: | Plain |
| Handle Material: | 2CR13 stainless steel |
| Locking Mechanism: | Frame lock |
| Pocket Clip: | Yes, 2-position |
| Additional Features: | Carson Flipper |
Features of Columbia River M1601SS Carson EDC Steel Handle Folder Knife:
- Adaptation of the M16 EDC folding knives by CRKT and Kit Carson
- Tough 2CR13 stainless steel handle in confident-grip M16 style
- Plain edge spear point blade made from 8Cr13MoV stainless steel
- Carson Flipper aids in blade opening and doubles as a hand guard
- Traditional frame lock blade locking mechanism
- Two-position pocket clip for easier transportation
Package Contents:
- CRKT M1601-SS Carson EDC Stainless Steel Folding Knife
CRKT M1601-SS Carson EDC Stainless Steel Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- CRKT M1601-SS Carson EDC Stainless Steel Folding Knife, Black Oxide Blade M16-01KS , MPN: M16-01KS , UPC: 794023090147 , Code: VK-KN-M16SS-M16-01KS
CRKT M1601-SS Carson EDC Stainless Steel Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CRKT M1601-SS Carson EDC Stainless Steel Folding Knife, Bead-Blast Blade M16-01S , MPN: M16-01S , UPC: 794023090154 , Code: VK-KN-M16SS-M16-01S