Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.125 in
- Closed Length:
- 4.25 in
- Blade Material:
- 8Cr14MoV
- Designer:
- Kit Carson
- Serrated:
- Serrated
- Knife Application:
- Folding Blade
- Overall Length:
- 4.75 in
- Included Accessories:
- Pocket Clip
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Titanium Nitride
- Blade Thickness:
- 0.121 in
- Lock Type:
- Liner Lock
- Condition:
- New
- Handle Color:
- Dark Gray
- Weight:
- 3.8 oz
- Package Type:
- Box
- Color:
- Dark Gray
Code: VK-KN-M21G10FOLD-M21-12G
MPN: M21-12G
UPC: 794023001860
Product Info for CRKT M21 EDC G10 Handle Folding Knife
CRKT M21 EDC G10 Handle Folding Knife makes for an excellent every day carry (EDC) folding knife. The swedged and recurved spear point blade of the CRKT is made of premium 8Cr14MoV stainless steel with a non-reflective black titanium nitride finish, which gives maximum corrosion resistance. The G10 handle scales of the Columbia River M-21 Everyday Carry (EDC) Spear Point Folder Knife give you plenty of advantages: first, the aggressive G10 texture gives unparalleled grip; second, it is very strong; third, it is lightweight; and finally, G10 is an insulator with a low specific heat, making the knife cooler to grip in the beating desert sun and warmer to grip at subfreezing temperatures. The M21 knife also features the very popular "Carson Flipper" blade extension, which aids opening and acts as an additional blade guard. CRKT has engineered their patented AutoLAWKS automatic knife safety into the knife, converting it into a virtual fixed blade when in heavy use. Lubrous washers at the blade pivot assure velvety-smooth one-hand opening and closing, using Kit Carson's trademark dual checkered thumb studs, which also act as a blade stop. For a high performance, every day carry folding knife, choose the proven power of the Columbia River Knife M-21 EDC Carson Flipper Folding Knife.![]()
Specifications for CRKT M21 EDC Compact Ambidextrous Folder Knife:
| Knife Type: | Folding |
| Application: | EDC, utility, general |
| Open Overall Length: | 7.125" |
| Closed Length: | 4.25" |
| Weight: | 3.8 oz |
| Blade Length: | 3" |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Material: | 8Cr14MoV |
| Blade Hardness: | 58-59 HRC |
| Blade Finish: | Titanium nitride |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Style: | Deep-bellied spear point |
| Handle Material: | G10 |
| Liner Material: | 2CR13 |
| Locking Mechanism: | Liner lock |
| Safety Mechanism: | AutoLAWKS |
| Pocket Clip: | Yes, 2-position |
| Additional Features: | Carson Flipper |
Features of Columbia River Knife & Tool M21 EDC AutoLAWKS Folding Pocket Knife:
- Compact and lightweight folding knife for everyday carry by CRKT and Kit Carson
- Swedged and recurved deep-bellied spear point blade with Titanium Nitride finish
- 8Cr14MoV stainless steel blade
- G10 handle scales are tough, lightweight, and well-insulated
- Carson Flipper blade extension aids in blade opening and acts as blade guard when deployed
- Ambidextrous checkered thumb studs for easy one-handed opening
- AutoLAWKS automatic knife safety keeps blade firmly deployed when in use
- Removable stainless steel clothing/gear clip with two positions
Package Contents:
- CRKT M21 EDC G10 Handle Folding Knife
Related Products to CRKT M21 EDC G10 Handle Folding Knife
CRKT M21 EDC G10 Handle Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CRKT M21 EDC G10 Handle Folding Knife, Veff Combo Edge M21-12G , MPN: M21-12G , UPC: 794023001860 , Code: VK-KN-M21G10FOLD-M21-12G
- CRKT M21 EDC G10 Handle Folding Knife, Plain Edge M21-02G , MPN: M21-02G , UPC: 794023001846 , Code: VK-KN-M21G10FOLD-M21-02G



























































