Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
CRKT McGinnis Notorious 8in Folding Knife has been discontinued by CRKT and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Folding Knives, Assisted Opening Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for CRKT McGinnis Notorious 8in Folding Knife
The CRKT McGinnis Notorious Folding Knife is a full-size frame-lock folder. This sport and work model is bright, with a Razor-Sharp high satin blade, bead-blast frames and clip, and gray G10 scales. The CRKT McGinnis Notorious Frame-lock Folder features the OutBurst® assisted opening system; pressing one of the dual ramped thumb studs instantly springs the blade fully open after you have opened the blade approximately 30 degrees. The handle is exceptionally strong and rigid with two stainless steel frames and a stainless steel back spacer. The CRKT McGinnis Notorious Plain Edge Folding Knife has been designed with a G10 scale onlays which fit the hand nicely, and CNC machined to give additional grip. The CRKT McGinnis Notorious Spear Point Knife has a 3.50" blade that is a modified spear point with a recurve and a very high hollow grind, wedged at the top edge. There are ample friction grooves at the thumb and a full-width spine nearly to the point.![]()
Specifications for CRKT McGinnis Notorious Spear Point Folding Knife:
| Dimensions: | |
| Open Overall Length: | 8 in |
| Closed Length 4.5 in: | |
| Weight: | 5 oz |
| Blade: | |
| Length: | 3.5 in |
| Thickness: | 0.121 in |
| Material: | 8Cr14MoV |
| Blade-HRC: | 58-59 |
| Finish: | Satin |
| Grind: | High Hollow |
| Style: | Modified Spear Point |
| Edge: | Plain |
| Handle Material: | Stainless Frame with CNC'd G10 Onlay |
| Frame Lock: | |
| 1 Position Clip Carry System: |
Package Contents:
- CRKT McGinnis Notorious Frame-lock Folder
Related Products to CRKT McGinnis Notorious 8in Folding Knife
CRKT McGinnis Notorious 8in Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CRKT McGinnis Notorious, Gray G-10 Scales, Satin Blade, Plain CR1167 , MPN: CR1167 , UPC: 794023116700 , Code: VK-KN2-CR1167


























































