Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
First Gear Cliffhanger II 3 Season Backpacking Tent has been discontinued by First Gear and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Camping Gear, Camping Tents, Backpacking Tents yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for First Gear Cliffhanger II 3 Season Backpacking Tent
Perfectly built for two, the First Gear Cliffhanger II 3 Season Backpacking Tent offers just the space you need for a perfect night's sleep. Lightweight and compact to include in your pack, these Backpacking Tents developed by First Gear offer heavy duty performance despite their small statures. With two interior mesh storage pockets, you and your companion can keep everything organized and save time packing up when you use the First Gear Cliffhanger II 3 Season Lightweight Backpacking Tent. The rip-stop seam taped floor and surrounding mesh make for a cool and comfortable sleeping environment; when you're done staring at the stars, add the full rainfly to fully protect the First Gear Cliffhanger II 3 Season Two Person Backpacking Tent from the elements, ensuring that you get an energizing sleep and are prepared for adventures ahead.![]()
Specifications for First Gear Cliffhanger II 3 Season 2 Person Backpacking Tent:
| Capacity: | 2 people |
| Packed weight: | 5.7 lbs |
| Packed size: | 20" long x 5" wide |
| Floor dimensions: | 90" x 47" (7'5" x 3'9") |
| Floor area: | 27.8 sq ft |
| Peak height: | 39"/ 24" h. |
| Pole length: | 7.9mm |
| Pole material: | Fiberglass |
| Stakes: | 7.25" x 5mm diameter |
Features of First Gear Cliffhanger II 3 Season Camping Tent:
- Two FG7 poles
- Rip stop 2500 mm polyurethane coated 15D polyester seam taped floor
- Full rainfly
- 70D/190T 1500 mm polyurethane coated seam taped polyester
- #5 zipper
- Air vents
- Guy ropes
- Utility hooks
- Two inside mesh gear pockets
- 150D oxford polyester gear bag with grab handle
- Flame retardant, meets C.P.A.I-84 specifications
Package Contents:
- First Gear Cliffhanger II 3 Season Backpacking Mesh Tent
Related Products to First Gear Cliffhanger II 3 Season Backpacking Tent
First Gear Cliffhanger II 3 Season Backpacking Tent Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- First Gear Cliffhanger II 3 Season Backpacking Tent,2 Person 66402 , MPN: 66402 , UPC: 049794664029 , Code: 1SH-TBK-66402

































































































