Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Holosun EPS-Carry 1x0.58x0.77in Reflex Red Dot Sight w/Multiple Reticle System
The Holosun EPS-Carry 1x0.58x0.77in Reflex Red Dot Sight w/Multiple Reticle System is a compact enclosed pistol sight designed for a concealed carry firearm. These Red Dot Sights feature 2 MOA dots & 32 MOA Circles inside 7075 T6 aluminum housings. The Holosun EPS-Carry 1x0.58x0.77in Reflex Red Dot Sight w/Multiple Reticle System also has Holosun's lowest deck height, facilitating use with standard height iron sights on many pistol models![]()
Specifications for Holosun EPS-Carry 1x0.58x0.77in Reflex Red Dot Sight w/Multiple Reticle System:
| Manufacturer: | Holosun |
| Finish: | Anodize |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.58 - 0.77 in |
| Reticle: | 2 MOA Dot, 32 MOA Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR1620 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Operating Temperature: | -40 - 70 Celsius |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Length: | 1.1 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1.6 in |
| Weight: | 1 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Switch Type: | Button |
| Red Dot Sights-Footprint: | Holosun K |
| Vibration: | 5000G |
| Storage Temperature: | -40 - 70 Celsius |
Features of Holosun EPS-Carry 1x0.58x0.77in Reflex Red Dot Sight w/Multiple Reticle System
- Up to 50,000 Hours Battery Life
- Parallax-free & Unlimited Eye Relief
- Aspherical Glass Lens with Zero Distortion
- Shake Awake Technology with Last Setting Recall
- IPX8 Certified Waterproof
- Holosun K series footprint
Package Contents:
- Holosun EPS-Carry 1x0.58x0.77in Reflex Red Dot Sight w/Multiple Reticle System
- RMSc-to-K Adapter Plate
- Multi Tool
- User Manual
- Lens Cloth
Holosun EPS-Carry 1x0.58x0.77in Reflex Red Dot Sight w/Multiple Reticle System Orderable Models
List of Orderable Models
- Holosun Carry Enclosed Pistol Sight w/Multiple Reticle System, Red Reticle, Black, EPS-CARRY-RD-MRS , MPN: EPS-CARRY-RD-MRS , UPC: 810047071570 , Code: 28Y-RD-CEPS-EPS-CARRY-RD-MRS
- Holosun EPS-Carry 1x0.58x0.77in Reflex Red Dot Sight w/Multiple Reticle System, Red 32 MOA Ring w/2 MOA Dot, FDE, EPS-CARRY-RD-MRS-DD , MPN: EPS-CARRY-RD-MRS-DD , UPC: 810047073475 , Code: 28Y-RD-CEPS-EPS-CARRY-RD-MRS-DD
- Holosun Carry Enclosed Pistol Sight w/Multiple Reticle System, Green Reticle, Black, EPS-CARRY-GR-MRS , MPN: EPS-CARRY-GR-MRS , UPC: 810047071594 , Code: 28Y-RD-CEPS-EPS-CARRY-GR-MRS
- Holosun EPS-Carry 1x0.58x0.77in Reflex Red Dot Sight w/Multiple Reticle System, 2 MOA Green Dot, Barrett Brown, EPS-CARRY-GR-MRS-DD , MPN: EPS-CARRY-GR-MRS-DD , UPC: 810047073482 , Code: 28Y-RD-CEPS-EPS-CARRY-GR-MRS-DD