Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Earn Bonus Bucks
- Height:
- 2.5 in
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: 28Y-RDM-HM3XTI-EE
MPN: HM3XT
UPC: 810047071150
Product Info for Holosun HM3XT Magnifier
The HM3XT is a Titanium bodied 3X magnifier that includes a quick release, flip-to-side mount with Absolute and Lower 1/3 Co-witness mounting solutions. The Holosun HM3XT has an adjustable diopter to dial in the desired focus and extremely clear glass. These Red Dot Sight Magnifiers feature an integrated QD mount with an optional spacer for Absolute Co-witness and Lower 1/3 Co-witness. Additional features include 2.75 of eye relief, IP67 certified water resistance, windage and elevation adjustment for precision zeroing, and a length of just 3.2".![]()
Specifications for Holosun HM3XT Magnifier:
| Manufacturer: | Holosun |
| Finish: | Black |
| Magnification: | 3 x |
| Eye Relief: | 70 mm, 2.75 in |
| Length: | 3.2 in |
| Weight: | 11.6 oz |
| Field of View, Linear: | 37 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Fabric/Material: | Titanium |
| Width: | 1.8 in |
| Height: | 2.5 in |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -30 - 60 Celsius |
| Exit Pupil: | 7.6 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Condition: | New |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Lens Material: | Optical Glass |
| Magnification Type: | Fixed |
| Adjustment Range: | 0.5 MOA |
| Housing/Frame Material: | 6061-T6 aluminum |
Features of Holosun HM3XT Magnifier:
- Flip-to-the-side Design
- Outstanding Specification & Clarity
- Compact and Small Design
- Complete Titanium Housing
- QD Mount & Spacer included
- IP67 Waterproof
Package Contents:
- Holosun HM3XT Magnifier
- QD Release Mount
- T10 L Key
- User Manual
Holosun HM3XT Magnifier Orderable Models
List of Orderable Models
- Holosun Hm3x-ti, Black - HM3X-Ti , MPN: HM3XT , UPC: 810047071150 , Code: 28Y-RDM-HM3XTI-EE