Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
- Color:
- Wolf Grey
- Reticle:
- 2 MOA Dot, 32 MOA Circle
- Illumination Color:
- Green
- Condition:
- New
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
Code: 99-RD-OPAEM6-HE507C-GR-X2-WG
MPN: HE507C-GR-X2 WG
UPC: 810047073093
Product Info for Holosun OPMOD HS507C-X2 1x Reflex Red Dot Sight
OpticsPlanet Exclusive HS507C-X2 in Wolf Gray.![]()
The OPMOD Holosun HS507C-X2 1x Reflex Red Dot Sight is an open reflex optical sight designed for full-sized pistol applications. The HS507C X2 improves on previous versions by adding Lock Mode which was first introduced in our 2018 LEM pistol optic models. Lock Mode, when activated, locks the buttons preventing inadvertent setting changes, ensuring you remain accurate while moving around and maneuvering the field. All of these Red Dot Sights are designed to be extremely durable and accurate, making them perfect for everything from duty pistols to competition firearms.
Additional features include Holosuns Red Super LED with up to 50k hour battery life, Solar Failsafe, Multi-Reticle System, and Shake Awake. The durable housing on the Holosun OPMOD HS507C-X2 1x Reflex Red Dot Sight is made from 7075 Aluminum, uses an industry standard footprint, and houses the 1632 battery in a side-mounted tray for easy replacement when needed.
Specifications for Holosun OPMOD HS507C-X2 1x Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | OPMOD |
| Color: | Wolf Grey |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.58 in |
| Objective Window Size: | 0.63x0.91 in |
| Reticle: | 2 MOA Dot, 32 MOA Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Green |
| Brightness Settings: | 12 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Parallax Free |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Weight: | 1.5 oz |
| Condition: | New |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
Features of Holosun OPMOD HS507C-X2 1x Reflex Red Dot Sight:
- MRS: Circle Dot; 2 MOA Dot; 32 MOA Circle
- Reticle Color: Red/Green
- Up to 50,000 Hours Battery Life (Setting 6)
- 12 Brightness Setting: 10 DL & 2 NV Compatible
- Convenient Tray Battery Compartment
- Parallax-free and Unlimited Eye Relief
Package Contents:
- Holosun OPMOD HS507C-X2 1x Reflex Red Dot Sight
- T10 L Key
- CR1632 Battery
- User Manual
- Lens Cloth
Holosun OPMOD HS507C-X2 1x Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Holosun OPMOD HS507C-GR-X2 1x Reflex Red Dot Sight, Green 2 MOA Dot and 32 MOA Circle, Wolf Gray, HE507C-GR-X2 WG , MPN: HE507C-GR-X2 WG , UPC: 810047073093 , Code: 99-RD-OPAEM6-HE507C-GR-X2-WG
Holosun OPMOD HS507C-X2 1x Reflex Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Holosun OPMOD HS507C-X2 1x Reflex Red Dot Sight, Red 2 MOA Dot and 32 MOA Circle, Wolf Gray, HS507C-X2 WG , MPN: HS507C-X2 WG-DEMO , Code: 99-RD-OPAEM6-HS507C-X2-WG-DEMO-OB-A
- Holosun OPMOD HS507C-X2 1x Reflex Red Dot Sight, Red 2 MOA Dot and 32 MOA Circle, Wolf Gray, HS507C-X2 WG , MPN: HS507C-X2 WG , UPC: 810047072980 , Code: 99-RD-OPAEM6-HS507C-X2-WG