Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Kel-Tec SU-16 Fixed Stock Semi-Auto Rifle, 223 Rem/5.56 NATO, 16in Barrel
The SU16 series is designed, engineered and crafted to be the perfect everyday Sport Utility rifle. Differing primarily in barrel length and stock configuration, these gas piston operated, semi-auto rifles accept standard AR-15 magazines, with some models that store two spare, proprietary magazines in the stock.![]()
Slightly smaller and a 1/2 pound lighter than the A model due to its low profile 16in barrel chambered in 5.56 NATO, the SU16B offers all the same features. You'll enjoy the built-in magazine carriers in the stock, integrated bipod forend, adjustable iron sights and Picatinny-style rail for mounting an optic.
Specifications for Kel-Tec SU-16 Fixed Stock Semi-Auto Rifle, 223 Rem/5.56 NATO, 16in Barrel:
| Manufacturer: | Kel-Tec |
| Gun Make: | Kel-Tec |
| Gun Model: | Kel-Tec SU-16 |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO, .223 Remington |
| Barrel Length: | 16 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Polymer |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Height: | 3 in |
| Width: | 10.7 in |
| Length: | 30 |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Black |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Blued |
| Hand: | Right |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polymer |
Package Contents:
- Kel-Tec SU-16 Fixed Stock Semi-Auto Rifle, 223 Rem/5.56 NATO, 16in Barrel
Kel-Tec SU-16 Fixed Stock Semi-Auto Rifle, 223 Rem/5.56 NATO, 16in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kel-Tec SU-16 Fixed Semi-Auto Rifle, 223 Rem/5.56 NATO, 16in Barrel, 1-7, Polymer Black Stock, Blued , 10RD, SU16BBLK-FRRMPG , MPN: SU16BBLK , UPC: 640832000825 , Code: KLT-FR1-CTRT474-SU16BBLK-FRRMPG








































































































