Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Kimber R7-Mako Pistol, 9mm Luger, 3.37 in barrel
Striker fired, sub-compact pistol, stainless shrouded slide w/FNC finish, oversized trigger guard, tritium sights w/orange front ring and white rear dots, textured grips, fully ambidextrous controls, black finish.![]()
Specifications for Kimber R7-Mako Pistol, 9mm Luger, 3.37 in barrel:
| Manufacturer: | Kimber |
| Gun Make: | Kimber |
| Gun Model: | Kimber R7 Mako |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.37 in |
| Material: | Integrated Glass-Filled Nylon |
| Sight Configuration: | Truglo Tritium Pro |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Trigger Safety |
| Trigger Action: | Striker Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 11 Round |
| Weight: | 22.6 oz |
| Height: | 5 in |
| Length: | 6.2 in |
| Housing/Frame Material: | Glass-Filled Nylon |
| Muzzle Velocity: | 1104 ft/s |
| Muzzle Energy: | 336 ft-lbs |
Package Contents:
- Kimber R7-Mako Pistol, 9mm Luger, 3.37 in barrel
Kimber R7-Mako Pistol, 9mm Luger, 3.37 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kimber R7-Mako Pistol, 9mm Luger, 3.37 in barrel, glass-filled nylon frame, integrated glass-filled nylon grip, recoil operated semi-automatic, striker single-action, Glock-style trigger safety, TRUGLO Tritium Pro, 11 round magazine, KMBR-R7-MAKO-FRRMPG , MPN: KMBR-R7-MAKO-FRRMPG , Code: 3GB-FH1-FRROP787-KMBR-R7-MAKO-FRRMPG













































































































































