Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Kimber Rimfire-Target-Super Pistol, .22 Long Rifle, 5 in barrel
Kimber Rimfire Target pistols have the same features and performance found in a Kimber centerfire 1911. Adjustable sight, bumped beavertail grip safety, extended thumb safety and extended magazine release button are all standard. At the same time, both slide and frame are machined from aluminum so Rimfire Target pistols are exceptionally light.![]()
Specifications for Kimber Rimfire-Target-Super Pistol, .22 Long Rifle, 5 in barrel:
| Manufacturer: | Kimber |
| Gun Make: | Kimber |
| Gun Model: | Kimber Rimfire Target Super |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Barrel Length: | 5 in |
| Material: | Black Synthetic |
| Sight Configuration: | Kimber Adjustable |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 LH |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Weight: | 23 oz |
| Height: | 5.25 in |
| Length: | 8.7 in |
| Housing/Frame Material: | Silver Anodized Alloy |
| Muzzle Energy: | 99 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1054 ft/s |
Package Contents:
- Kimber Rimfire-Target-Super Pistol, .22 Long Rifle, 5 in barrel
Kimber Rimfire-Target-Super Pistol, .22 Long Rifle, 5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kimber Rimfire-Target-Super Pistol, .22 Long Rifle, 5 in barrel, silver anodized alloy frame, black synthetic grip, blowback operated semi-auto, single-action, grip safety, manual thumb safety, Kimber adjustable, 10 round magazine, KMBR-RMF-TG-SPR-FRRMPG , MPN: KMBR-RMF-TG-SPR-FRRMPG , Code: 3GB-FH1-FRROP800-KMBR-RMF-TG-SPR-FRRMPG






















































































