Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- Fine Center Crosshair
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 23 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 20 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Side Focus Wheel, Lens covers
- Condition:
- New
Code: 5M-RS-SFTDR-MU4056
MPN: MU4056
UPC: 857727001236
Product Info for Mueller Optics 40-56 Side Focus Target Dot Rifle Scope
The stunningly bright and precise Mueller 40x-56 Side Focus Dot Rifle Scope is a classic choice for those seeking edge-to-edge clarity. These Rifle Scopes developed by the research team at Mueller Optics have a glass etched micro fine cross hair and a 1/8 inch target dot for incredible precision at the range or on the hunting grounds. Plus, the Mueller 40-56 Side Focus Rifle Scope has a fully multi-coated lens system that provides a bright, vivid image with perfect clarity from edge-to-edge. With precise 1/8 MOA. target turrets, you can adjust the zero of your Mueller 40-56 Side Focus Dot Rifle Scope for perfect accuracy at a variety of distances. This scope has dry-nitrogren filled, 100% water-proof, fog-proof, shock-proof construction to ensure years of fruitful use. Scoop up this Mueller Optics 40-56 Side Focus Dot Rifle Scope for your rifle and unleash your full potential at the range or on the hunting grounds.![]()
Specifications for Mueller Optics 40-56 Side Focus Target Dot Rifle Scope:
| Manufacturer: | Mueller Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 40 x |
| Reticle: | Fine Center Crosshair |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 1.4 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 1.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.25 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 23 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 17.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 20 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 2.51 in |
| Height: | 2.51 in |
| Lens Material: | Fully multi-coated, Crystal |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Included Accessories: | Side Focus Wheel, Lens covers |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
Features of Mueller Optics 40-56 Side Focus Target Dot Rifle Scope:
- Features
- Fully multi-coated optics
- True Glass Etched target dot (1/8 inch at 100 yards (40)
- One-piece 30mm mounting tube
- Fast-focus eyepiece
- 1/8 M.O.A
- fully exposed (target-style) windage and elevation adjustments
- Matte black finish
- Dry-nitrogen filled; 100% water-proof/fog-proof
- shock-proof construction
- Limited Lifetime Warranty
- Specifications
- Part # MU4056
- Eye Relief 3.25
- Length 17.50
- Weight 23.0 oz.
- Tube Size 30 mm
- Color Matte Black
- Lenses Fully Multi-Coated
- Magnification 40 power
- Objective 56 mm
- F.O.V
- 1.5 feet @ 100 yards
- Parallax 20 Yard Min
- Click Value 1/8 M.O.A
- (50 @ 100yds over-all on both W/E)
- Included Accessories:
- Bikini style lens covers
- Over-sized side focus wheel
Package Contents:
- Mueller Optics 40-56 Side Focus Target Dot Rifle Scope
Mueller Optics 40-56 Side Focus Target Dot Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Mueller Optics 40x56 Side Focus Target Dot Rifle Scope, Matte Black, MU4056 , MPN: MU4056 , UPC: 857727001236 , Code: 5M-RS-SFTDR-MU4056
Mueller Optics 40-56 Side Focus Target Dot Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Mueller Optics 40x56 Side Focus Target Dot Rifle Scope, Matte Black, MU4056 , MPN: MU4056-EDEMO , Code: 5M-RS-SFTDR-MU4056-EDEMO-IN-D
- DEMO, Mueller Optics 40x56 Side Focus Target Dot Rifle Scope, Matte Black, MU4056 , MPN: MU4056-DEMO , Code: 5M-RS-SFTDR-MU4056-DEMO
- DEMO, Mueller Optics 40x56 Side Focus Target Dot Rifle Scope, Matte Black, MU4056 , MPN: MU4056-DEMO , Code: 5M-RS-SFTDR-MU4056-DEMO-OB-A
- USED, Mueller Optics 40x56 Side Focus Target Dot Rifle Scope, Matte Black, MU4056 , MPN: MU4056-EDEMO , Code: 5M-RS-SFTDR-MU4056-EDEMO-RE-A