Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes
The NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes is perfect for all types of tactical situations. This Rifle Scope combo by NcSTAR includes green and blue Illumination and a bullet drop compensator. The NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes Fogproof Scope is fog, water and shock proof with fully multi coated lenses. The NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes helps you get a clear shot and get the job done!![]()
Specifications for NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Exit Pupil: | 14 - 4.7 mm |
| Illumination Color: | Green, Blue |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 12 - 36.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 7.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of NcSTAR Mark III Tactical 3-9x42mm Rifle Scopes:
- Bullet Drop Compensator
- Green and Blue Illumination
- Fully Multi Coated Lenses
- Fog, Water and Shock proof
- Includes lens covers and batteries
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes
NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes Orderable Models
List of Orderable Models
- NcSTAR 3-9x42mm Mark III Tactical Series Rifle Scope, Mil-Dot Reticle, Black STM3942GV2 , MPN: STM3942GV2 , UPC: 848754000422 , Code: NC-RS-MTS300-STM3942GV2
- NcSTAR 3-9x42mm Mark III Tactical Series Rifle Scope, P4 Sniper Reticle, Black STP3942GV2 , MPN: STP3942GV2 , UPC: 848754000439 , Code: NC-RS-MTS300-STP3942GV2
NcSTAR Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scopes Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- NCSTAR Mark III Tactical Gen II 3, 9X42 Rifle Scope Mil, Dot Reticle, QR Mount, Tan STM3942GV2T , MPN: STM3942GV2T , UPC: 848754002914 , Code: NC-RS-MTS300-STM3942GV2T
- NCSTAR Mark III Tactical Gen II 3, 9X42 Rifle Scope P4 Sniper Reticle, QR Mount, Tan STP3942GV2T , MPN: STP3942GV2T , UPC: 848754002907 , Code: NC-RS-MTS300-STP3942GV2T